• Her zamanki gibi çay hazırlayın (kafeinsiz olmasına özen gösterin). Bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Karıştırın ve sıcakken yudumlayın. Çok sıcak olmasın, çünkü bu sadece boğazı tahriş eder.
  • Kaynatılmış suya zencefil dilimleri atın ve bu su ile her zamanki gibi çay hazırlayın. Bu karışıma bir çay kaşığı limon suyu ekleyin ve sıcakken yudumlayın. Bu aynı zamanda soğuk algınlığından kurtulmaya da yardımcı olacaktır. Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Biraz ılık su alın ve tuz ekleyin. Bu çözelti ile gargara yapın ama yutmayın. Karışımdaki tuzluluk bakterileri rahatsız eder ve hücresel su veya sıvı dengelerini bozar.
  • Fesleğen yaprağı gibi otlar da hamilelikte boğaz ağrısı söz konusu olduğunda yardımcı olabilir. Suyla dolu bir su ısıtıcısının içine 15-20 adet ezilmiş fesleğen yaprağı ekleyin. Bu çözeltiyi kaynatın, sonra süzün ve soğuması için bir süre bakletin. Bu çözelti ile gargara yapabilir, hatta bunu içebilirsiniz. Boğaz ağrısı ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Biraz su kaynatın ve bir kaşık toz tarçın ekleyin. Ayrıca bir tutam karabiber ve iki çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bu çözeltiyi sıcakken için.
  • Bir bardak ılık süte bir tutam zerdeçal ekleyin ve için. İsterseniz bal da ekleyebilirsiniz. Bu boğaz ağrısı ile başa çıkmanın en eski ve en etkili yollarından biridir. Hamilelik kadınların özellikle aldıkları kalsiyum miktarını arttırmaları gereken bir süreçtir, bu nedenle zerdeçal ile sütün boğaz ağrısını hafifletme olasılığı çok yüksektir. Boğaz ağrısı ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Özellikle ilk üç aylık süre boyunca yeterince dinlenin. Bu şekilde, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına yakalanma riskiniz oldukça azalır. İlk üç aylık dönemde aşırı çalışmak hamileliği sadece daha zor hale getirir.
  • Hamileyken dengeli beslenin. Doğru beslenme her tür enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltır. Sağlıklı bir gebelik için beslenme konusunda daha fazla bilgi edinin.
  • Hamileyken içki ve sigaradan tamamen uzak durun.
  • Hamileliğiniz sırasında her zaman sıvı alımına dikkat edin, vücudunuzda sıvı kaybı olması durumunda soğuk algınlığına yakalanma yatkınlığınız artar.
  • Boğaz ağrısı için her hangi bir ilaç almadan önce, bir doktora danışın.

Yukarıda gördüğünüz gibi konu boğaz ağrısına gelince hamilelik bu hastalığa yakalanmak için pek de iyi bir zaman değildir. Hamilelik sırasında boğaz ağrısı yaşarsanız, tedavi için en iyi yöntem doğal çareler kullanmaktır. Ancak, boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, en iyisi bir doktor ziyaretine giderek durumun teşhis ve tedavisini yaptırmanızdır, çünkü bu zartürre gibi ciddi bir hastalık ya da rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Uzm. Dr. Gül TAN ÇETMELİ

Merhaba Hocam, erkek arkadaşımın penisinde su kabarcığı gibi yaralar vardı. Biz onunla beraber olduk ve oral seksde yaşadık. Boğazımda şişlik ve sivil... devamı