Glukoz Tolerans Testi Nedir

Gebelik Diyabeti için Oral Glukoz Tolerans Testi Nedir?

Bütün hamile kadınlar gebelikleri süresince gebelik diyabeti taramasından geçmelidir. Tarama hastanın sağlık geçmişi, klinik risk faktörleri veya laboratuvar taraması (oral glukoz tolerans testi) ile yapılır.

Oral glukoz tolerans testi, gebelik diyabetini taramak için kullanılır. Gebelik diyabeti, bazı kadınlarda hamileliğin geç dönemlerinde (genellikle 24’üncü haftadan sonra) ortaya çıkan bir diyabet türüdür. Gebelik diyabeti görülen kadınların hamilelik öncesinde diyabeti yoktur.

Ne Zaman Uygulanır

Oral Glukoz Tolerans Testi Ne Zaman Uygulanır?

Test, genellikle gebeliğin 24 ila 28’inci haftaları arasında verilir. Eğer gebelik diyabeti geçmişiniz varsa ya da doktorunuz gebelik diyabeti olma riskiniz konusunda endişeliyse, test gebeliğin 13’üncü haftasından önce uygulanabilir.

Neler Yaşayabilirsiniz

Oral Glukoz Tolerans Testi Sırasında Ne Olur?

Oral glikoz tolerans testi,50 gramglukoz içeren tatlandırılmış bir sıvının (Glikola adı verir) hızla içilmesinden oluşur. Vücut glukozu, kandaki glukoz seviyesini 30 ila 60 dakika içerisinde artıracak şekilde hızlıca emer. Siz çözeltiyi içtikten 60 dakika sonra, kolunuzdaki bir damardan kan örneği alınır. Kan testi, glikoz çözeltisinin nasıl metabolize olduğunu (vücutta işlendiğini) gösterir.

Sonuç Analizi

Oral Glukoz Tolerans Testinin Sonucu Ne Anlama Gelir?

Kandaki glikoz seviyesi 140mg/dL ise gebelik glikozu olasılığı yüzde 80’dir. Limit 130mg/dL’ye düşürüldüğünde oran da yüzde 90’a çıkacaktır. Eğer kandaki glikoz seviyeniz 130 mg/dL’den fazlaysa doktorunuz muhtemelen, öncesinde perhiz (hiçbir şey yememenizi) gerektirecek bir başka diyabet taraması yaptırmanızı önerecektir. Bu taramayla, 100 gram oral glikoz tolerans testi adı verilen ikinci test sırasında, kola-benzeri bir sıvı aldıktan sonraki üç saatlik periyot içerisinde kandaki glikozunuz dört kez test edilir. Eğer dört testinizden ikisinde bir anormallik varsa, sizde gebelik diyabeti olduğu düşünülmelidir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Ben dört aylık hamileyim üçlü tarama testi yapılacak tembuzun on ikisinde ama benim annem hasta olduğu için acilen köye gitmemm gerekiyor üçlü tarama ... devamı