Egzersiz Grip Belirtilerimi Alevlendirebilir Mi

Hafif egzersiz bağışıklık sisteminizi canlandırmaya yardımcı olurken zaten gripseniz kendinize iyi davranmak isteyebilirsiniz. Bu, vücudunuzu dinleme ve ona zaman tanıma vaktidir.,

Gribiniz varken vücudunuzu dinlendirin. Vücudunuzun hastalık stresine uyum sağlamasına izin verin. Bağışıklık sisteminiz en iyi zorlanmadığında ve yüklenilmediğinde işlev gösterir.

İpuçları

Griple birlikte ateşiniz varsa egzersizden kaçının. Genelde gripli kişilerin 2-5 gün ateşleri olur. Ateş, vücudunuzun viral veya bakteriyel bir enfeksiyonla savaştığına dair bir işarettir. Egzersiz vücudunuzu daha da zırlayabilir ve sonuçta susuz kalabilirsiniz. Bu, gripten iyileşmenizi uzatabilir. Ayrıca grip bulaşıcıdır. Belirtileriniz ortaya çıktıktan 7 gün sonrasına kadar başkalarına bulaştırabilirsiniz. Dolayısıyla, başkalarıyla egzersiz yapıyorsanız düzenli egzersiz programınıza geri dönene kadar ateşiniz geçene ve vücudunuz daha enerjik hissedene kadar birkaç gün beklemelisiniz.

Ateşiniz yoksa ama başka grip belirtileri yaşıyorsanız spor ayakkabılarınızı bağlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Ne de olsa, gripten tamamen iyileştiğinizde hala dolabınızda olacaklar.

Nedir

Kimse, düzenli egzersizin genel sağlık ve hastalık önlemeye olan yararını inkar edemez. Bulgular, düzenli egzersizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olduğunu desteklemeye devam ediyor.

Ateş veya başka grip belirtileriniz varsa ne olacak? Egzersize devam etmeli misiniz? Hafif bir egzersiz bile grip belirtilerini kötüleştirir mi? Haydi keşfedelim.

Düzenli Egzersiz Gribi Önlemeye Yardımcı Olur Mu

Belki. Sağlıklı kalmak için en etkili yol, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır. Faydalı besinler yiyerek, düzenli egzersiz yaparak, yeterli uyuyarak, stresten kaçınarak veya stresi azaltarak kronik hastalığınızı önlemeye yardımcı olmakta uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Son bulgulara göre, ortalama egzersiz neredeyse günlük olarak tekrar edildiğinde biriken bir bağışıklık güçlendirici etkisi vardır, bu da bağışıklık sistemi tarafından hastalıklara sürekli bir karşılık sağlar. Egzersiz yaptığınızda beyaz kan hücreleriniz (vücuttaki enfeksiyonlarla savaşan kan hücreleri) vücudunuzda daha iyi yol alarak bakteri ve virüslerle (örneğin griple) daha etkili mücadele eder. Sağlığı sürdürmek için uzmanlar en az 30 dakikalık aerobik etkinlik, örneğin yürüme, yüzme, bisiklete binme veya koşma önerirler.

Düzenli egzersiz sizi ince ve zinde tutarken başka iki yararı daha vardır: stresin azalması ve daha iyi uyku. Stres zihinsel ve fiziksel sağlığınızı altüst edebilir. Düzenli egzersiz, bağışıklığınızı zayıflatan kortizol ve adrenalin gibi stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olur. İlave olarak, her gece 8 saat uyumak da sağlıklı kalmak ve bağışıklık sisteminizin viral ve bakteriyel işgalcilerle savaşmasına yardım etmek için eşit ölçüde önemlidir.

Diğer yandan aşırı yoğun egzersiz türleri, örneğin saatlerde spor salonunda egzersiz yapmak ve maraton koşmak bağışıklık sisteminize olumsuz etki edebilir. Çalışmalar gösteriyor ki aşırı egzersizler vücudunuzdan geçen beyaz kan hücrelerinin sayısını azaltırken kan dolaşımındaki stres hormonlarının düzeyini artırır. Bu acil durum hormonları fiziksel stresle baş etmenize yardımcı olur ama hastalık olasılığınızı da artırırlar. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

ben gripten doktora gittim ve bana tahlil yptilar kanimda iltap oldugunu bu neler sebp olur... devamı