Miyoplarda gözlük takıp takmamanın miyopinin ilerlemesine doğrudan bir etkisi yoktur. Gözlük takmak kişiye görme konforu sağlar ve onu rahatlatır. Gözlük çıkarıldığında ise daha kötü görmeye yol açar. Başka bir etkide bulunmaz.
Bir dönem, kontak lens takanlarda miyopinin daha az geliştiğine dair, beklide kontak lens firmaları tarafından ortaya atılan bir söylenti oldu. Oysa bunun gerçekle bir ilgisi yoktur. Miyopi büyüyeceği kadar büyür.
Gözlük takma ihtiyacı
Miyop olanların mutlaka gözlük takması gerekip gerekmediğine gelince, ihtiyaç olduğunda takılır. Ama iki gözün dereceleri arasında farklılık varsa, mutlaka takılmalıdır. Çünkü bu derece farklılığından dolayı, bir gözde tembellik oluşabilir.
Özellikle okul çağındaki çocuklarda, herhangi bir şikâyetleri olmasa bile bazen 6 ayda bir bazen de yılda bir göz muayenesine gitmekte fayda vardır. Bu kontroller özellikle de okul başarısı açısından önemlidir.
Çocuk tahtayı yavaş yavaş görememeye başlar ve bu durum onun derslere duyduğu ilgiyi azaltır. Çocuk sorunun ne olduğunu fark edemeyebilir. Dolayısıyla çocukların okul başarısı düşük olduğu zaman, bir göz sorunlarının olup olmadığı da düşünülmelidir.
İLGİLİ MAKALE

Miyopun nedenleri

Op. Dr. Sinan GÖKER

Selamün Aleyküm merhaba hocam yaşım 17e 1 ayim kaldı 4 yaşından itibaren gözlük kullanıyorum ama şu 2014 den itibaren takmiyorum hastalıgim miyop laze... devamı