Göğüs ağrısı ile meme ağrısını birbirinden ayırmak gerekir. Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde olan kemiklerden, kaslardan başlayarak akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bezeler ve diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı ortaya çıkabilen ağrıdır.

Bunların içinde ilk akla gelmesi gereken kalptir. Çünkü kalp krizinin ilk bulgusu göğüs ağrısı olabilir.
Fakat hastaların endişe etmemesi gerekir. Çünkü göğüs ağrısı dolayısıyla hastanelere başvuran hastalardan sadece yüzde 30’unda kalp kökenli ağrı görülmüştür. Geri kalan hastalar arasında reflü gibi gastrointestinal sistem hastalıkları nedeniyle başvuranlar birinci sırada yer alır.

Akciğer kanseri oranları oldukça düşüktür. Yüzde 2-3 gibi oranlarda karşılaşılabilmektedir. Aort anevrizması, aort damarının yırtılması gibi bir başlangıç, yine sadece yüzde 1-2 oranındadır.

Bunların dışında, yine yüzde 30 oranında, göğüs kafesini oluşturan kemiklerden ve kaslardan kaynaklanan ağrılarla hastalar hastaneye başvurmaktadırlar.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Kordonlarım bağlı ama 10gündür adet olucakmışçasına ağrılar var özelliklede göğüslerimin ağrısı hala çok acıyor neden olabilir... devamı