Göğüs ağrısı ile meme ağrısını birbirinden ayırmak gerekir. Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde olan kemiklerden, kaslardan başlayarak akciğer, kalp, yemek borusu, nefes borusu, bezeler ve diyafram gibi organlardan kaynaklanan herhangi bir sorundan dolayı ortaya çıkabilen ağrıdır.

Bunların içinde ilk akla gelmesi gereken kalptir. Çünkü kalp krizinin ilk bulgusu göğüs ağrısı olabilir.
Fakat hastaların endişe etmemesi gerekir. Çünkü göğüs ağrısı dolayısıyla hastanelere başvuran hastalardan sadece yüzde 30’unda kalp kökenli ağrı görülmüştür. Geri kalan hastalar arasında reflü gibi gastrointestinal sistem hastalıkları nedeniyle başvuranlar birinci sırada yer alır.

Uzm. Dr. Hikmet ALOĞLU

merhama ben 25 yaşında biriyım sıkıntım . sureklı ve uzun sureli burun kanaması ve bayılma bunun nedenlerı ne olabılır yada nereye gitmeliyim ..?... devamı

Akciğer kanseri oranları oldukça düşüktür. Yüzde 2-3 gibi oranlarda karşılaşılabilmektedir. Aort anevrizması, aort damarının yırtılması gibi bir başlangıç, yine sadece yüzde 1-2 oranındadır.

Bunların dışında, yine yüzde 30 oranında, göğüs kafesini oluşturan kemiklerden ve kaslardan kaynaklanan ağrılarla hastalar hastaneye başvurmaktadırlar.