Kas ve kemik ağrıları, çok şiddetli göğüs ağrısına neden olur. Göğüs zarını oluşturan kemiklerin altındaki ince zar, ağrıya çok duyarlı olduğu için, buraya dokunan herhangi bir şey çok şiddetli ağrı yapar. Bunların başında da kaburga kırıkları gelir.
Kaburga kırıkları, bir insanın duyabileceği en şiddetli ağrıyı yaratan nedenlerden biridir. Nefes almayı engeller. Hasta nefes alamadığı için, otomatik olarak kırık olan tarafa hava girişi durur. Bu da beraberinde zatürree, akciğerin kapanması gibi daha ciddi sonuçlara yol açabilecek sorunları getirir.
Kaburga kırığının ayırt edici özelliği
Göğüs ağrısının en şiddetli durumlarından olan kaburga kırıkları, ağrı kesicilerle tedavi edilir. Çok yüksek miktarlarda, belki de en yüksek miktarda ağrı kesici kullanılması gereken durumlar oluşturur.
Bunun dışında, filmlerle ya da başka yöntemlerle kaburga kırığı teşhis edilemese bile, bu hastalarda kaburga çatlağı ya da kaburgayla kartilaj denilen göğsün ön tarafındaki dokunun birleşme yerindeki ayrıklar çok ciddi ağrılara neden olurlar.
Bu ağrıların, kalp ya da akciğer ağrıları gibi ağrılardan farkı ve teşhisi kolaylaştıran nokta, ağrının olduğu bölgeye dokunulduğu zaman hastaların çok şiddetli bir ağrı hissetmeleridir. Oysa diğer ağrılarda dokunmakla hastanın ağrısı artmaz. Bu hastalarda ise, dokunulduğu zaman hastanın çığlıklar atmasına yol açacak denli ağrılar görülür.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

hocam öncelikle omuzdan başlayayım isterseniz.ben yıllardır hentbol oynuyorum ve atış kolum bir kaç sefer çıkmıştı fakat ortopedist sadece kas zorlama... devamı