Hasta olmanın veya yoğun bir alerji sezonundan geçmenin ne kadar zor olduğunu herkes bilir: Gözleriniz sulanabilir, kaşınabilir, şişebilir, yüzünüzün bölgeleri baskılı sinüslerden dolayı şişmiş veya ağrılı gelebilir. Bir de boğazınızın arkasında sürekli bir akıntı ya da orada sıvı dolaştığı hissi vardır ve sürekli yutkunup ondan kurtulmak istersiniz. Genzinizdeki bu his ister akıntı ister birikim olsun geniz akıntısı adını alır. Sinüs hastaları ille de alerjilerin veya soğuk algınlığının geniz akıntısı meydana getirmediğini deneyimden bilirler.

Soğuk havada dışarı çıkmak ya da sıcak veya baharatlı yiyecek yemek geniz akıntısını tetikleyebilir. Bazı ilaçlar, örneğin doğum kontrol hapları ve kolesterol düşürme ilaçları da geniz akıntısına neden olabilir. Geniz akıntısı gebelik veya vücuttaki başka bir değişiklikten ötürü dalgalanan hormon düzeyleri gibi normal vücut değişikliklerini işaret edebilir. Geniz akıntısı hava çok kuru olduğunda da meydana gelebilir.

Geniz akıntısı başka sorunların uyarısı olabilir. Sümkürdükten sonra mendilinize veya çocuğunuzunkine şöyle bir bakmak kötü bir fikir değildir; soğuk algınlığından daha uzun süren yeşil veya sarı sümük sinüs enfeksiyonu belirtisini gösterebilir. Anne babalar da küçük çocuklarının burunlarına küçük nesneler sokma eğiliminin farkında olmalıdırlar; çocuğun burnunun tek tarafı aralıksız akıyorsa veya geniz akıntısı sergiliyorsa çocuk burnuna bir nesne sokmuş olabilir. Başka bir deyişle, aşırı burun akıntısı vakasında muhtemelen doktoru ziyaret etmeniz iyi bir fikirdir.

Geniz akıntısı her zaman bir sorunla ilişkili olmasına rağmen geri kalanlar bunun böyle olmadığını gösterir. İnsan vücudunun günde bir litreye yakın mukus üretmesi tamamen doğaldır. Bütün bu mukusun amacı burnun içini temizlemek, nemli tutmak, geçen havayı nemli tutmak, havadaki büyük parçacıkların akciğerlere girmesini önlemek ve enfeksiyonla savaşmaya yardım etmektir. İğrenç gelebilir ama bu mukusun büyük bölümünü fark etmeden yutarsınız.

Geniz akıntısı belirtileriniz sadece normal vücut operasyonunun sonucu olduğunda ve daha ciddi sorunları işaret etmediğinde rahatsızlığınızı azaltmanın birkaç yolu vardır. Temel olarak, mukusun daha hızlı akmasını, böylece boğazda toplanmamasını sağlayabilirsiniz. Biraz su kaybı yaşadıysanız daha fazla sıvı içmek bunu halledebilir; sıcak çay içmek de mukusun akmasını sağlar. Sinüsler üzerine sıcak kompresler, tuhaf görünümlü göz maskeleri de yardımcı olabilir. Burun kanallarını yıkayan salin bir solüsyon da geniz akıntısından kurtulmakta çok etkili olabilir; fakat bu teknik yalnızca doktorunuzun talimatlarına göre kullanılmalıdır.

Uzm. Dr. Demet YARDIMCI ILIKKAN

9 ay 8 günlük bebeğim var ve babasından kaptığı faranjit ve geniz akıntısı sebebiyle öksürüyor ve boğazı dolu ve çıkaramıyor bu ilacı aldık fakat ne k... devamı