Saç Dökülmelerini Önleyin

Genetik yatkınlığın öne çıktığı ancak çeşitli hastalıkların, ilaç kullanımlarının veya stresli bir yaşamın da neden olduğu saç dökülmeleri erkekler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle 30’lu yaşlarda başlayan saç dökülmeleri yaş ilerledikçe daha da artar. Hemen Sağlık ekibi olarak erkekler için özel bir araştırma yaptık ve saç dökülmelerini en aza indirecek formüller bulduk.

Stres Yönetimi

Saç dökülmelerinde genetik faktör kadar önemli olan stres eğer kontrol altına alınmazsa saç kayıplarını arttırabilir. Bu yüzden eğer saç dökülmelerini önlemek istiyorsanız öncelikle hayatınızda stres yaratan unsurları çıkartmalı, zihninizi ve bedeninizi rahatlatacak egzersizler yapmalısınız.

Demir Takviyesi

Demir eksikliğinin tetiklediği saç kayıplarını önlemek için beslenme programınıza demir içeren koyu yeşil yapraklı sebzeleri, kırmızı eti, kepekli ekmeği ve haşlanmış soya fasulyesini ekleyin.

Proteini Arttırın

Saç tellerinin %85’inin proteinden oluştuğunu söylesek sanırım vücudunuzdaki tüm proteini hızlıca emenin kim olduğunu bulabilirsiniz. Saçlarınız proteine ihtiyaç duyar, bu yüzden protein içeren hayvansal ve bitkisel gıdalar tüketmeyi ihmal etmeyin.

B Vitamini Alın

Saçın uzamasına yardımcı olan ve dökülmeyi önleyen B vitamini yumurta, süt, balık, soya, patates, fındık ve ceviz gibi besinlerden alabilir veya vitamin takviyesini dışarıdan temin edebilirsiniz.

Saç Yıkama Aralığınız Olsun

Her gün saçlarınızı yıkmak saçlarınızın ihtiyacı olan nem ve yağı öldürür bu yüzden 1 veya 2 gün arayla yıkamaya özen gösterin.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba , oğlum 6.50 yaşında ve biz 3 yıldır saç dokulmeleri küçük küçük para şeklinde dökülmeler yaşıyoruz doktorlarimiz saç kıran teşhisi koydu ve ... devamı