Ergenlikteki gençler, yetişkinler gibi dengeli fiziksel egzersiz ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Gençlerin vücudu büyümekte ve gelişmekte olduğu için bu yaşta bolca vitamin ve besin maddesi almak oldukça önemlidir. Bu maddeleri almak için gereken kalori miktarı gencin yaşına, cinsiyetine ve fiziksel aktivite seviyesine göre değişir. 

Amerikan kaynaklara göre ortalama bir genç kız ne kadar aktif olduğuna göre günde 1,800 ila 2,400 kaloriye ihtiyaç duyar. Genç bir erkek ise 2,200 ila 3,200 kaloriye ihtiyaç duyar. Aktivite seviyesi arttıkça hem erkeklerde hem kızlarda kalori ihtiyacı artar. 

Genel olarak gençlerin yağ tüketimi, toplam kalori tüketimlerinin %25 ila %35’ine denk gelmelidir. Protein günlük kalori alımının %10 ila %30’unu, karbonhidratlar ise %45 ila %65’ini oluşturmalıdır. Günlük 2,200 kalori alınan bir diyette bu miktarlar 55 ila 165 gram proteine, 248 ila 358 gram karbonhidrata, 61 ila 86 gram yağa denk gelmektedir. Gençler ayrıca günde 1,500 mg sodyum ve 1,300 mg kalsiyum almalıdır. Genç kızlar günlük 26 gram life ihtiyaç duyarken, genç erkekler 38 grama ihtiyaç duyarlar. 

A.B.D’deki gençlerin yarısı yeterince fiziksel egzersiz yapmamaktadır. Gençlerin yaşı ilerledikçe fiziksel aktivite seviyesi hızla düşer ve genel olarak genç kızlar, genç erkeklerden daha az aktiftir. Gençlere haftanın çoğu günü en az 60 dakika fiziksel aktivite önerilmektedir. 

Gençlerin günlük tükettikleri yiyeceklerin beslenme gereksinimlerini karşılaması için çok çeşitli olması gerekir. Genç kızlar günde 150 gram yağsız et veya fasulye, 1 buçuk bardak meyve, 2 buçuk bardak sebze ve 180 gram tahıl tüketmelidir. Erkekler ise günde 180 gram yağsız et veya fasulye, 2 bardak meyve, 3 bardak sebze ve 210 gram tahıl tüketmelidir. Hem kızlar hem erkekler günde 3 bardak yağsız veya az yağlı süt tüketmelidir. Bu yaşlarda kemik kütlesinin çoğu oluştuğu için kalsiyum çok önemlidir. Genç kızların demir ihtiyacı genç erkeklerden yüksektir çünkü adet döneminde demir kaybedilir. Ancak genç erkeklerin protein ihtiyacı daha fazladır. 

Dyt. Gizem Şeber

MERHABA DOKTOR HANIM BEN İSTANBUL BEYOĞLUNDA YAŞIYORUM,30 YAŞINDAYIM BOYUM 170 KİLOM 70,ASLINDA KİLOLU DEĞİLİM VE GÖRÜNTÜM GAYET DÜZGÜN,KASLI VE SPORT... devamı