Hayat döngüsünde vitaminler düzgün büyüme ve gelişme için mecburidir. Suda çözünen bir B vitamini olan folik asit özellikle ergenlikte çok önemlidir. Folik asit vücudun yaşlı hücrelerle ilgilenmesine ve yenilerini üretmesine yardım eder. Hücrelerin hızla bölündüğü büyüme dönemlerinde bu daha önemli olur. Folat veya B9 vitamini doğal olarak gıdalarda varken folik asit takviyelerde bulunan sentetik versiyonudur. Hücre bölünmesini ve doku sentezini ergenlikte desteklemek için gençlerin her gün folik asit alması önemlidir.

Folik asit suda çözünen bir vitamindir. Vücuda fazladan alınan folik asit depolanmaz ve idrarla atılır. Bu yüzde diyetle düzenli olarak folat alınmalıdır. Folat, vücudun DNA ve RNA üretmesi için gereklidir. Bunlar hücrelerin yapı taşıdır. Folik asit kırmızı kan hücrelerini oluşturur, doku büyümesine yardım eder, anemiyi önler homosistein metabolize eder ve amino asit seviyelerinin normal kalmasını sağlar. B12 ve C vitaminleriyle birlikte vücudun proteinleri yıkmasına, kullanmasına ve yenilerini üretmesine yardımcıdır. 14 ila 18 yaşlarında erkek ve kız ergenler günde 400 mikrogram folata ihtiyaç duyar.

Gençlik yıllarında büyüme ve olgunlaşma hızlıdır. Folik asit yetişkinlerde kalp damar hastalığı, anemi ve kanser gibi durumların riskini azaltır. Kalp hastalığı ve aneminin başlangıcı ergenliğe kadar uzanabilir. Bu yüzden ergenlikte hayat boyu sürdürülecek beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi önemlidir. Erkekler ve kızlar için günlük önerilen miktar aynı olsa da kızların folat seviyesini yeterli düzeyde tutması çok gereklidir. Gelecekteki anneliğe hazırlanan ergen kızların vücudu değişimlerden geçer. Bu yüzden genç kızların vücudu folata özel olarak ihtiyaç duyar.

Ispanak, brokoli, lahana gibi yeşil yapraklı gıdalar, kuşkonmaz, çilek, turunçgiller ve suları, mercimek, bezelye , fasulye, karaciğer doğal folat kaynaklarıdır. Bunların tüketimini artırarak veya takviye alarak gençler günlük folat alımını sağlayabilir. Folik asit takviyeleri tek başına, kompleks B vitaminleri şeklinde veya multivitaminler içinde piyasada bulunabilir. 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Iyi günler 5 aylik evliyim esimle cocuk istiyoruz hic korunmadigimiz halde olmadi doktora gittim yunurtaliklarimin dogustan tembel oldugunu soyledi bi... devamı