Ergenliğe giren çocuğun özgürlük alanı, yetişkinlerin özgürlük alanıyla aynı olmalıdır. Burada önemli olan bu özgürlüklerin nasıl kullanılacağının bilinmesidir. Bunun için de çocuğun ergenliğe kadar olan dönemdeki gelişim aşamalarının iyi bir tarzda doyurulmuş olması gerekir.

Bu gelişme aşamalarının doyurulması, 1-3 yaşta annenin çocuğa çok sıcak bir ilgi göstermesi, 4 yaş civarında cinsel kimliğini kazanabilmesi için anne ve babanın ona karşı uyum içinde davranabilmesidir. Okul döneminde ise, çevresini tanıması için gerekli olanakların yaratılması ve daha sonra da arkadaşlarıyla yarışabilmesinin temelinin oluşturulmasıdır.

Bu şekilde yetiştirilmiş bir çocuk, özgürlük alanlarının sınırlarını, nereye kadar gidebileceğini, nerede durması gerektiğini bilecektir. Bunun dışındakiler ise bir hastalık durumudur ve bir uzmandan yardım alınmasını gerektirir.

Bu süreçleri iyi yaşamamış olan çocuklar üzerindeki kontrol ise kesinlikle uzaktan kurulmalıdır. Yakından ve bütün davranışlarını kısıtlayacak bir kontrol kurulduğu koşullarda, çocuk kendi özgürlük alanlarını kendisi yaratarak kontrol dışına çıkabilir.

Bu yüzden getirilecek kısıtlamalar mümkün olduğu kadar makul olmalı ve bu konuda tutarlı bir tavır sergilenmelidir. Tutarlı olmak, davranış takibiyle mümkün olabilir. Her davranışı takip etmek söz konusu olamayacağı için 3-4 zorunlu sınır konulup bunun izlenmesi gerekir.

Prof. Dr. Mehmet Şevki SERT

Merhaba ben 24 yaşındayım ama penisim henüz ergenliğe girmemiş bir erkek penisi gibi ve sperm de az ne yapmalıyım..?... devamı