Dudaklarınıza nasıl bakım yapabilirsiniz?Güzel bir gülümsemenin günümüzü aydınlattığı evrensel bir gerçektir. Dudaklarınız, bakımını yaptığınız sürece yüzünüze canlı ve güzel bir görünüm kazandırır.

Dudaklarda görülen en yaygın problemler koyulaşma ve çatlamadır.

Koyu Dudaklar: Dudakların derisi, cildimizi koruyan başlıca madde olan melanini içermemektedir. Dudaklarımız ince bir deri katmanıyla sarılmıştır ve iç kısmında şeffaf bir mukoza zarı bulunmaktadır. Eğer dudaklarınız koyu renkliyse aşağıdakileri gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

-       Meyve ve sebze alımını arttırmanız gerekmektedir.
- Sigarayı bırakmanız gerekmektedir.
- Aynı zamanda dudaklarınıza herhangi bir kimyasalın temas etmesini engellemek için ruj kullanmaktan da kaçınmalısınız.

-       - Dudaklarınıza hafif bir yağ sürebilir ve bir süre dudaklarınızda bekletebilirsiniz.

-       Badem yağıyla karıştırılmış hindistancevizi losyonunu dudaklarınıza uygulayabilir ve gece boyunca dudaklarınızda bırakabilirsiniz. En iyi sonuçları elde etmek için bunu iki hafta boyunca uygulayabilirsiniz.
- Yarım çay kaşığı gliserin ve yarım çay kaşığı hintyağını yarım çay kaşığı limon suyuyla karıştırarak dudaklarınıza masaj yapabilir ve gece boyunca bekletebilirsiniz. Kesinlikle büyük bir fark yaratacağını göreceksiniz.
- Dudaklarınıza safranla kesilmiş krem uygulayın.


Çatlak Dudaklar
: Çatlamış dudakların da tıpkı cildiniz gibi yağ üretmediğini bilmeniz gerekmektedir; çünkü yağ üretecek bezleri yoktur. Dudakların çatlamasındaki en yaygın etkenler, kozmetiklere karşı alerjik reaksiyonlar, cilt enfeksiyonları, aşırı güneş veya rüzgar gibi hava koşulları, dudakları ısırma veya B vitamini eksikliğidir. Eğer çatlak dudaklarınız varsa aşağıdakileri uygulamanız gerekmektedir:

-       Sade bir krem uygulayarak dudaklarınızı koruyabilirsiniz.
- Dudaklarınıza fıstık ezmesi veya kakao yağı sürebilirsiniz.
- Biraz gül yaprağı ezebilir ve süte ekleyerek dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. -- Çatlamış dudaklarınıza oldukça faydalı olacaktır.

-       - Diyetinize B ve C vitamini eklemelisiniz.
- İki damla gliserini bir çay kaşığı kremayla birlikte süte ekleyip çatlamış dudaklarınıza uygulayabilirsiniz ve dudaklarınıza pürüzsüz ve parlak bir görünüm verebilirsiniz.
- Hint cevizi, hintsafranı ve tereyağından eşit miktarlarda karıştırıp çatlak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.
- Dudaklarınızı nemlendirebilir ve soyulmasını sağlayabilirsiniz. Dudaklarınızın soyulması için parmak uçlarınızla masaj uygulayarak yüz ovalama ürünlerini sürebilirsiniz.

Dudaklar İçin Genel Bakım:

- Ruj sürmeden önce dudaklarınıza yağlı krem veya nemlendiriciler uygulayabilirsiniz.
- Kırmızı pancar suyu uygulayarak dudaklarınıza pembe bir renk kazandırabilirsiniz.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

size bir sorun olacak benim vajina hakkında benim vajinamın dudakları morumsu be sarkma var biraz ne yapabilirim seneye evlenmeyi düşünüyorum nişanlım... devamı