Test yaptırma kararı kişiseldir. Ailede görülen bir hastalığın geçme olasılığını, yaşınızı, herhangi bir problemi bilme ihtiyacınızı ve test yaptırdıktan sonra neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Dini inançlarınız ve diğer değerler de kararınız üzerinde rol alacaktır.

Bazı doğum defektleri - örneğin yarık dudak ya da yarık damak veya belirli kalp problemleri – doğumdan sonra ameliyatla ve hatta bazen gebelik esnasında düzeltilebilir. Diğer bazı defektler düzeltilemez.

Aşağıdaki nedenlerle, testleri yaptırmayı seçebilirsiniz:

  • Eğer bir doğum defekti varsa gebeliğe devam edip etmemeyi düşünecekseniz.
  • Ailede kistik fibrozis, Tay-Sachs hastalığı veya hemofili gibi bir hastalık öyküsü olması. Kistik fibrozis testleri hakkında daha fazla bilgi için kistik fibrosiz taşıyıcı taraması başlığına bakınız.
  • Bir problem olup olmadığını bilmeniz gerekiyorsa çünkü bilmemek sizi kaygılandırıyorsa.
  • Beli bir doğum kusuru olan bir bebeğin bakımı ve yetiştirilmesi konusunda öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek istiyorsanız.
  • Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için hangi hastane ve doktorlarla çalışacağınızı planlamak istiyorsanız.

Op. Dr. Aytun AKTAN

selam hocam,2,5 senelik evliyim..10 aydır adet öncesi kahve akıntım geliyordu bu ay adetim 20 gün gecikti ve 6 gün önce kahve akıntım başladı..Normald... devamı