Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, düzenlediği basın toplantısında, kısa bir süre önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk göz bankasını oluşturduklarını, bölgede 60 hastanın kornea nakli beklediğini söyledi.

Adıyaman'da beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden alınan 2 korneanın hastanelerinde yapılan başarılı operasyonla 2 hastaya nakledildiğini bildiren Alan, ''Bu hastalarımızın biri 4, diğeri 16 yıldır göremiyordu. Şimdi artık görebiliyorlar. Buradan bütün halkımıza organ bağışı konusunda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz'' dedi.

Kornea naklini gerçekleştiren Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Çaça ise daha önce bölgede kornea nakli ihtiyacı olan hastaları Ankara ve İstanbul'a sevk ettiklerini, kurulan banka sayesinde artık nakillerin Diyarbakır'da yapılacağını vurguladı.

Nakli gerçekleştiren ekipte yer alan Doç. Dr.Kürşat Çingö de bölgede ilk defa yapılan ve yaklaşık 1,5 saat süren ameliyatın başarıyla gerçekleştiğini belirtti. Kornea bağışının bildirildiği an görevlendirilen ekibin Adıyaman'a hareket ettiğini ve kişiden korneayı başarıyla alıp uygun saklama koşullarıyla göz bankasına ulaştırdığını anlattı. Prof. Dr. Çaça, şöyle konuştu:

 ''Biz burada incelemesini yaptığımız organları, hastalarımıza ameliyatla nakletmiş olduk. Bizim en önemli hedefimiz bu konuda hastanemizi Türkiye ve dünya standartlarının üzerine taşımaktır. Göz bankasını sadece kornea nakli yapmak için kurmadık. Burada 'oküler yüzey' dediğimiz göz yüzeyinin tüm hastalıkları için hatta kök hücre çalışmalarının yapılacağı bir merkez yapmayı planlıyoruz. Bu konuda personelimizin eğitiminde bizlere yardımcı olan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi yönetimine teşekkür ediyoruz.''

“16 yıldır göremiyordum”

Nakil sayesinde gözleri yeniden görmeye başlayan hastalardan Reşit Ülker, 1996'dan beri görmediğini belirterek, ''Daha önce bölgedeki birçok yere başvurdum. Buraya geldikten sonra bana kornea nakli olabileceğimi belirttiler. Ben de umutla sıraya yazıldım. Bir hafta sonra beni çağırıp ameliyata aldılar. 16 yıldır göremiyordum, ameliyattan sonra görmeye başladım. Çok sevinçliyim'' dedi.

Diğer hasta Ömer Yel de 4 yıldır görmediğini ifade ederek, mutluluğunu ''Artık görebiliyorum. Yaşadığım mutluluğu anlatamam'' ifadeleriyle dile getirdi. 
İLGİLİ MAKALE

Kornea Nakli

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba; annem yaklaşık 2 ay önce katarakt ameliyatı oldu.İki gözünde de sarı nokta hastalığı vardı,göz içi iğne de yapıldı kendisine.Dünya göz ... devamı