Dişleri Beyazlatmanın 5 Yolu

Güzel bir gülümseyiş için gerekli olan beyaz dişler herkesin hayalini kurduğu bir görüntüdür. Ancak gün içerisinde yediğiniz gıdalar ve içtiğiniz içecekler diş yapınızı etkiler ve zamanla doğal renginde değişimler meydana gelir. Eğer diş renginizden memnun değilseniz ve daha beyaz görünmesini istiyorsanız işte sizler için 5 ipucu;

Diş Macunu Yerine

Şu ana kadar birçok diş macunu denediğiniz halde dişlerinizde istediğiniz beyazlığı yakalayamıyorsanız evinizde son derece pratik ve kolay olan doğal macunlar hazırlayabilirsiniz. İlk olarak en çok tercih edilen formül içeriğinde karbonat ve limon suyu olandır. 2 kaşık karbonatı bir miktar limon suyuyla karıştırıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, karbonatın alkali yapısı yediğiniz asitli gıdaların diş minelerinize zarar vermesini önler. Diğer formül ise çilek, tuz ve karbonatla hazırlanır. Çilek C vitamini yönünden zengin olup içeriğindeki malik asit sayesinde dişinizde biriken artıkları yok eder. İhtiyacınız olan şeyler 3 adet çilek, bir miktar tuz ve karbonat.

Beyazlatan Meyveler

Gün içerisinde ağız sağlığını tehdit eden koyu renkli, kıvamlı, asitli veya şekerli gıdaların etkisini azaltan ve tükürük bezlerinin çalışmasına destek olarak diş çürüklerini önleyip dişleri beyazlatan meyveler vardır. Elma, çilek, armut ve portakal tüketerek diş sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Leke Yapanlardan Uzak Durun

Dişlerinizin rengi sigara, alkol, meyve suyu, kahve, çay, sigara ve enerji içeceklerinden kolayca etkilenir eğer diş renginizin sararmasını istemiyorsanız bu tip gıdalardan uzak durmalısınız.

Bakımını İhmal Etmeyin

Öğün aralarınızda ağzınızı su veya ağız gargarasıyla çalkalayarak dişlerinizdeki artıkların çürük oluşturmasına engel olabilirsiniz. Aynı zamanda günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanarak diş etlerinizi temizlemelisiniz.

Diş Doktoru Desteği

Diş doktorunuzdan dişlerinizi beyazlatması konusunda destek alabilirsiniz. Eğer kendi denediğiniz yöntemler işe yaramıyorsa profesyonel bir yardım almak gerekebilir. Bunun avantajı beyazlatma öncesinde ağız sağlığınız hakkında da detaylı bilgi alabilecek olmanızdır.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı