Ağız sağlığımıza önem vermenin ve diş fırçalamanın öneminin bize yıllar kazandırdığını zaten biliyoruz. Ama bunun birkaç basit yöntemi daha var.
Tükürük, ağız yaralarına ve mikroplarına karşı en önemli silahımızdır. Hem antibakteriyel özelliktedir, hem de içinde yaraları iyileştiren ve mikropları öldüren proteinler bulunmaktadır. Ağız yaralarımızın, diğer yaralarımıza göre daha çabuk iyileşmesinin sebebi budur. Kuru bir ağız, mikroplara karşı davetiyedir. Bu yüzden, günde en az 9 bardak su içerek, ağzınızı mutlaka ıslak tutun. Şekersiz sakız çiğneyerek, tükürük üretimine yardımcı da olabilirsiniz.
Ağzınızı sürekli çalkalamak göründüğünden çok daha faydalı bir aktivitedir. Ağız çalkalamayı bir alışkanlık haline getirmek, bakteri yaratabilecek ağızda kalmış yemek parçalarından, potansiyel mikroplardan, ağız kokusundan ve kuruluktan kurtulmaya yardımcı olur. Özellikle yemeklerden sonra ağzınıza bir avuç su alın ve çalkalayın. 
Sigaranın zarar vermediği bir şey yok. Ağız sağlığının en büyük tehditlerinden biri.  Sigara hem ağız kokusuna, hem de çeşitli ağız yaralarına sebep oluyor. Dişleri sarartıp, diş etlerinin rengini değiştiriyor. Sigaradan kurtularak ağzınıza büyük bir iyilik yapın.
Çay ve kahve gibi dişleri sarartan ve ağızda bakteri oluşumuna sebep olan içeceklerin kullanımını en aza indirmeye çalışmak da önemlidir. Eğer bunu başaramıyorsanız, yapacağınız şey her kahve ve çay içmenizden sonra dişlerinizi fırçalamanızdır. Bu sayede oluşacak zararlı etkileri en aza indirmeniz mümkündür. Küçük bir diş macunu ve kapaklı diş fırçalarından alarak hep yanınızda bulundurabilir ve dışarıda bulunduğunuz zamanlarda da diş temizliğinizi sağlayabilirsiniz.
Diş ipi ve ağız gargarası kullanmak, düşünüldüğünden daha mühimdir. Diş ipi kullanımı özellikle diş eti çekilmesi potansiyeli olan kişiler tarafından kullanıldığında bu ihtimali en aza indirir ve ileri yaşlarda yaşanacak sorunları engeller. Ağız gargarası ise diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı yerlere ulaşır ve daha kesin bir temizlik sunar. Bir diş doktoruna danışarak size en uygun olan gargaradan alıp ağı sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, neredeyse bütün hastalıkların sebebi ve temelinde stres yatıyor. Kronikleşen bir gerginlik, endişe, panik veya korku bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve vücut mikroplar ile savaşamaz hale geliyor. Stres, vücudu hastalıklara karşı güçsüz kılıyor. Buna ağzımız da dahil. Çünkü stres ağızdaki asit seviyesini artırarak yara ve mikroplara karşı savunmasız hale getiriyor. Bu yüzden stresten uzak durmaya özen göstermek, ağız sağlığımız açısından çok önemli.

Uzm. Psk. Serap DUYGULU

merhaba serap hanım, 3 yaşında oğlum sürekli elinin dış tarafı ile veya peçete ile ağzını siliyor öyleki 3 -5 saniyede bir tekrarlıyor ağız çevresi ya... devamı