Diş eti kanamasından söz etmeden önce, hiçbir organın durduk yerde kanamayacağının bilinmesi gerekir. Eğer diş etleri kanıyorsa, mutlaka bir sorun var demektir. Nasıl ki vücuttaki herhangi bir organ durup dururken kanamıyorsa, diş eti de aynı şekilde durup dururken kanamaz.

Diş etleri, insan vücudunun en önemli aynalarından biridir. Eğer kanıyorlarsa, insanlara bir takım mesajlar veriyorlar demektir. Diş eti kanamaları dişlerden kaynaklanabileceği gibi, bir takım sistemik hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Hatta kimi hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkabilir.

Örneğin lösemi bu hastalıklardan biridir. Lösemili hastalarda, löseminin teşhisinde diş eti kanaması önemli bir unsurdur. Durduk yerde kanayan hiperplazik diş etleri, löseminin habercisi olabilir. Bu nedenle diş eti kanamalarını hiçbir zaman hafife almamak gerekir. İşin doğrusu, insan vücudundaki hiçbir kanamayı hafife almamaktır.
Ancak diş etleri vücudun en önemli aynalarından biri olduğu için, özenle ve dikkatli bir biçimde kontrollerinin yapılmasında fayda vardır.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı