Nedir

Dilatasyon ve Kürtaj (D&C)

Dilasyon ve kürtaj (D&C) doktorunuzun rahminizin içindeki dokuyu çıkarması işlemidir. Bu işlem, yoğun kanama gibi rahimle ilgili çeşitli sorunların teşhisi ve tedavisinde olduğu kadar, düşük ya da çocuk aldırmanın ardından rahim zarının temizlenmesi için de kullanılır.

Bazen dilatasyon ve küretaj da denilen dilasyon ve kürtajda, doktorunuz rahim ağzınızı açar ya da genişletir. Rahim ağzı, vajinanızla rahminizi ayıran rahminizin en alt bölümüdür. Küret denilen bir cerrahi alet, dokunun kazınması için, açılan rahim ağzından rahminize sokulur. Dilasyon ve kürtajda kullanılan küret keskin olabilir ya da vakum kullanılabilir

Niçin Yapılır

Sebepler

D&C rahim sorunlarının teşhisi ya da tedavisi için kullanılabilir.

Sorunun teşhisi için

Tanısal D&C’de doktorunuz, rahminizi kaplayan dokudan (endometriyum) örnek alır böylece bu örnek üzerinde test yapılabilir. Söz konusu test genellikle aşağıdaki durumlarda yapılır:

 • Anormal rahim kanamanız varsa
 • Menopozun ardından kanamanız varsa
 • Şiddetli adet sancınız varsa
 • Gebe kalamıyorsanız
 • Rutin rahim ağzı kanseri testleri esnasında doktorunuz anormal hücreler keşfederse

Doktorunuz, doku örneğini aşağıdakilerin kontrol edilmesi amacıyla, test yapılması için bir laboratuara gönderecektir.

 • Rahim kanseri
 • Rahim polipleri
 • Endometriyal hiperplazi (rahim zarının aşırı kalınlaşmasıyla gelişen prekanseröz bir durum).

Tedavi için

Tedavi edici D&C esnasında doktorunuz, rahminizin içindekileri kazır. Doktorunuz bunu aşağıdakileri gerçekleştirmek için yapabilir:

 • Normal plasenta yerine tümörün oluştuğu moral gebeliği sonlandırmak için.
 • Doğumdan sonra rahimde kalan plasentayı temizleyerek aşırı kanamayı tedavi etmek için.
 • Genellikle iyi huylu (benign) olan servikal ya da rahim poliplerini almak için.
 • Rahim duvarında oluşan iyi huylu tümörler olan fibroid tümörleri almak için.
 • Düşük ya da çocuk aldırmanın ardından enfeksiyon ya da ağır kanamanın önlenmesi ve gelecekteki gebelik için yer açmak amacıyla rahimde kalan dokunun temizlenmesi.

D&C genellikle histeroskopi denilen bir işlemle birlikte gerçekleştirilir. Histeroskopide ucunda ışık ve kamera olan ince bir alet rahminize sokulur. Bu alet, doktorunuzun taramada anormal gözüken alanlardan doku almak ve küçük poliplerin gözden kaçmamasını sağlamak için endometriyumu görmesini sağlar.

Riskler

Riskler

Dilasyon ve kürtaj genellikle çok güvenlidir ve nadiren komplikasyon görülür. Ama bazı riskleri vardır. Bunlar:

 • Rahim delinmesi. Rahim delinmesi, cerrahi aletler rahimde delik açarsa gerçekleşir. Genelde 100 kadından birinde gerçekleşir ama gebelerde ya da menopoza girmiş yaşlı kadınlarda daha sıklıkla gelişir. Bu yırtıkların çoğu kendiliğinden iyileşir. Fakat kan damarları ya da diğer organlar hasar görmüşse onarım için ikinci bir işlem gerekir.
 • Rahim ağzı hasarı. Eğer rahim ağzı D&C esnasında yaralanırsa doktorunuz bunu basınç uygulayarak ya da kanamayı durdurmak için ilaç kullanarak veya yırtığı dikerek tedavi edecektir.
 • Rahim duvarında skar doku. Nadir durumlarda D&C rahimde skar doku oluşmasına neden olabilir. Buna Asherman sendromu (rahim içi yapışıklıklar) denir. Bu sendrom, daha çok, D&C düşükten ya da doğumdan sonra yapıldığında meydana gelir. Bu durum, anormal ve ağrılı adet döngüsüne, gelecekte düşüğe ve kısırlığa neden olabilir. Asherman sendromu, genellikle sağlıklı rahim dokularının gelişmesini sağlayan hormonlarla tedavi edilebilir. Bazen de rahimde oluşan söz konusu skar doku, ameliyatla alınır.
 • Enfeksiyon. D&C’den sonra enfeksiyon gelişmesi mümkündür, ama nadir görülür.

Aşağıdakilerden birini yaşamanız durumunda doktorunuza başvurun:

 • Her saat hijyenik ped değiştirmeye ihtiyaç duyacağınız kadar yoğun kanama ya da iki haftadan uzun süren kanama
 • Ateş
 • 48 saatten uzun süren kramplar
 • İyileşmek yerine kötüleşen ağrı
 • Vajinanızdan kötü kokulu akıntı gelmesi

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Dilasyon ve kürtaj bir hastanede, klinikte ya da doktor muayenehanesinde yapılır. Genellikle de hastane yatışı gerektirmeden ayakta tedavi esasına göre gerçekleştirilir. Muhtemelen işlemin yapıldığı yerde birkaç saat geçirirsiniz. D&C’den önce bir şey yiyip içmeyin ve işlemin ardından sizi eve götürecek birini ayarlayın. Çünkü işlemde sizi uyutmak için kullanılan anestezinin etkisi, işlemden sonra da sürecektir. Bir iki gün içinde normal faaliyetlerinize dönebilirsiniz.

Bazı durumlarda doktorunuz, rahim ağzınızı dilasyondan önce kademeli olarak açmaya ihtiyaç duyabilir. Bu açma işlemi, dilasyondan birkaç saat ya da bir gün önce başlayabilir. Bu genellikle rahim ağzınızın, gebeliğin sonlandırılması ya da belli bazı histeroskopi türleri gibi standart D&C’de olduğundan daha fazla genişletilmesi gerekiyorsa yapılır. Bu örneklerde, doktorunuz size rahim ağzınızı gevşetecek ilaçlar vererek ya da rahim ağzınıza laminarya denilen ince bir çubuk sokarak genişlemesini sağlayacaktır. Laminarya, rahim ağzınızdaki sıvıları emerek yavaş yavaş genişler ve rahim ağzınızın açılmasını sağlar.

Neler Yaşayacaksınız

Ne bekleyebilirsiniz?

İşlem esnasında

D&C esnasında genel, bölgesel ya da lokal anestezi alabilirsiniz. İşlemden önce doktorunuzla bu konuda görüşebilirsiniz. Anestezi seçimi, D&C’nin yapılma nedenine ve sizin sağlık geçmişinize bağlı olacaktır. Gebelikle ilişkili nedenlerle D&C yapılıyorsa, genellikle lokal anestezi alırsınız. Tanısal D&C ise, genellikle genel anesteziyle gerçekleştirilir.

 • Genel anestezi. Doktorunuz solunum maskesi ya da damar yolu (IV) kateteri sayesinde size bir anestetik verir. Damar yolu elinizdeki, kolunuzdaki ya da boynunuzdaki bir damara açılabilir. Anestetik, cerrahi işlem esnasında uyumanızı sağlar, bu nedenle ağrı hissetmezsiniz. Düzgün nefes almanızı sağlamak için ağzınızdan gırtlağınıza bir solunum tüpü sokulabilir. Genel anestezi kaslarınızı gevşetir, bu da doktorunuzun pelvik muayene yapmasını kolaylaştırır.
 • Bölgesel anestezi. Doktorunuz omurilik çevresindeki bir alana bir anestetik enjekte eder. Bu, işlem esnasında ağrı duymanızı engeller. Bunun dışında damar yolundan bir yatıştırıcı da verilebilir.
 • Lokal anestezi. Doktorunuzun doğrudan rahim ağzınıza ya da rahim ağzınızın çevresine, bölgeyi uyuşturmak için bir anestetik enjekte eder. Damar yolundan bir yatıştırıcı da alırsınız.

İşlem esnasında, ayaklarınız desteklere yerleştirilerek muayene masasına sırtüstü uzanırsınız. Doktorunuz pelvik muayenede olduğu gibi, rahim ağzınızı görmek için vajinanıza bir spekulum yerleştirir. Daha sonra doktorunuz rahim ağzınız yeterli derecede açılana kadar rahim ağzınıza bir dizi, gittikçe kalınlaşan çubuklar sokar. Rahim ağzı genellikle çapı 6 ila 9 milimetre olacak şekilde açılmalıdır. Daha sonra doktorunuz dokuyu kazıyıp almaya başlamak için küreti içeri sokar. Uyuyor ya da yatıştırılmış olacağınızdan, işlem esnasında hiçbir rahatsızlık hissetmezsiniz. D&C işlemi genellikle 15 ila 30 dakika sürer.

İşlemin ardından

D&C’nin ardından, doktorunuzun, olası vajinal kanama veya diğer komplikasyonları izleyebilmesi için, bir iyileşme odasında birkaç saat bekletilirsiniz. Bu sırada anestezinin etkisinden kurtulmak için de zaman kazanmış olursunuz.

Eğer genel anestezi almışsanız:  

 • Mide bulantınız olabilir.
 • Kusabilirsiniz.
 • Solunumunuza destek olması için gırtlağınıza sokulan tüp nedeniyle gırtlak ağrısı çekebilirsiniz.

İşlem sırasında, genel anestezi ya da damar yolundan yatıştırıcı almışsanız, operasyon sonrasında birkaç saat uykulu haliniz devam eder.

D&C’nin diğer normal yan etkileri şunlardır.

 • Birkaç gün süren hafif kramp
 • Bir haftadan fazla sürebilecek lekelenme ya da hafif kanama

Kramplar, ibuprofen içeren ilaçlarla tedavi edilebilir.

Serviksiniz normal boyutuna dönene kadar, vajinanıza herhangi bir şey yerleştirmemeniz çok önemlidir. Çünkü rahim ağzınız açıkken bakteriler rahminize ulaşabilir ve bu da enfeksiyona neden olabilir. Doktorunuza yeniden ne zaman cinsel ilişkiye girebileceğinizi ya da tampon kullanabileceğinizi sorun.

Eğer düşük nedeniyle kürtaj olmuşsanız, doktorunuza, yeniden gebe kalmayı denemenin ne zaman güvenli olacağını sorun.  

Rahminizin D&C’nin ardından yeni bir zar oluşturması gerekir. Bu nedenle bir sonraki adet döneminiz zamanında gerçekleşmeyebilir.

Sonuçlar

Sonuçlar

Doktorunuz, sizinle doku testlerinin ya da işlemin kendisinin sonuçlarını konuşmak için, D&C’den sonra mümkün olan en yakın zamana randevu verecektir.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

ben 9 gun once (vakumla)kurtaj oldum gebeliym 7 ci haftasinda bos gebelik oldugu anlasildi dusuk yasadm sonra kurtaj oldum kurtaj sonrasi bende 4 gun ... devamı