Nedir

Demir Eksikliği Anemisi

 

 • Demir eksikliği anemisi, vücudunuzda yeterli demir olmadığında gerçekleşen, sık görülen ve kolayca tedavi edilen bir durumdur.
 • Düşük demir seviyeleri genellikle kan kaybına, kötü beslenmeye veya yediğiniz yiyeceklerden yeterli demiri emememeye bağlıdır.
 • Demir eksikliği anemisi, genellikle vücudunuz sağlıklı kırmızı kan hücreleri yapacak demire sahip değilse zaman içerisinde gelişir. Yeterli demir olmadığından vücudunuz depoladığı demiri kullanmaya başlar. Depolanan demir bittikten sonra vücudunuz daha az kırmız kan hücresi yapar. Yaptığı kırmız kan hücreleri normalden daha az hemoglobine sahip olacaktır. Hemoglobin vücudunuza oksijenin taşınmasına yardımcı olan bir proteindir.
 • Demir eksikliği anemisi riski yüksek olanlar arasında bebekler ve küçük çocuklar, doğum yapma yaşındaki kadınlar ve iç kanaması olan yetişkinler bulunuyor.
 • Demir eksikliği anemisinin işaret ve belirtileri durumun ciddiyetine bağlı olmakla beraber hafif ve orta derecede demir eksikliğinin hiçbir işareti veya belirtisi olmayabilir. Bitkinlik (yorgunluk) gibi demir eksikliği anemisinin birçok işaret ve belirtisi tüm anemi tipleri için geçerlidir.
 • Doktorunuz sağlık geçmişiniz, fiziksel muayene ve test sonuçlarına göre demir eksikliği anemisini teşhis edecektir.
 • Demir eksikliği anemisi durumun sebep ve şiddetine göre tedavi edilebiliir. Tedavi yöntemleri arasında beslenmede değişiklikler ve takviyeler, ilaçlar ve ameliyat vardır. Ağır demir eksikliği anemisinin hastanede tedavisi, kan nakli, demir enjeksiyonları veya damar içi demir terapisi gerektirebilir.
 • İyi demir kaynakları olan gıdalar içeren dengeli bir beslenme, demir eksikliği anemisini önlemenize yardımcı olabilir. Eğer yiyeceklerden yeterli demir alamıyorsanız doktorunuzun belirttiği şekilde demir takviyeleri almak da riski azaltabilir.
 • Demir eksikliği aneminiz varsa sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Düzenli olarak doktorunuzu görünüz, demir takviyelerini yalnız doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde alın ve yeni oluşan herhangi bir belirtiyi ya da belirtilerdeki kötüleşmeyi doktorunuza bildiriniz.
 • Demir eksikliği anemisi genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Önleme

Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Önlenir?

İyi demir kaynakları olan yiyecekleri içeren dengeli beslenme, demir eksikliği anemisini engellemenize yardımcı olabilir. Demir takviyeleri almak (doktorunuzun belirttiği şekilde) eğer yiyeceklerden yeterli demiri alamıyorsanız, anemiye yakalanma riskinizi azaltabilir.

 

 

Bu durum için yüksek risk taşıyan bebekler, çocuklar ve kadınlarda demir eksikliğini önlemek için özel tedbirler gerekebilir.

 

Bebekler ve Küçük Çocuklar

Bir bebeğin beslenme biçimi, demir eksikliği anemisi riskini etkileyebilir. Örneğin inek sütünde demir azdır. Bu ve başka sebeplerle inek sütü ilk yıllarında bebeklere tavsiye edilmez. İlk yıldan sonra bebeğinizin içtiği inek sütünün miktarını sınırlamanız gerekebilir.

 

Ayrıca bebekler büyüdükçe ve katı gıdalar almaya başladıkça daha fazla demire ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun doktoruyla yeterli demir almasına yardımcı olacak sağlıklı beslenme biçimi ve gıda seçimleri hakkında konuşun.

 

Çocuğunuzun doktoru demir damlası tavsiye edebilir. Fakat çocuğa çok fazla demir vermek tehlikeli olabilir. Doktorun talimatlarına uymak ve demir takviyelerini ve vitaminleri çocuklardan uzak tutmak önemlidir. Takviyeler için çocukların açamayacağı ambalajlardan kullanmak çocuklarda aşırı dozu önlemede yardımcı olabilir.

 

Kadınlar

Çocuk doğurma yaşındaki kadınlarda demir eksikliği anemisi için tahlil yapılmalıdır, özellikle aşağıdaki durumlar söz konusu ise:

 • Demir eksikliği anemisi geçmişi olması halinde
 • Adet dönemlerinde aşırı kan kaybı
 • Demir eksikliği anemisi için diğer risk faktörleri

 

Hamile kadınlar için hamilelik sırasındaki sağlık kontrolleri genellikle anemi taramasını da içerir. Ayrıca doktorunuz bir demir takviyesi tavsiye edebilir veya demir açısından zengin yiyecekleri daha fazla yemenizi önerebilir.

 

Yaşam

Demir Eksikliği Anemisi İle Yaşamak

Demir eksikliği aneminiz varsa sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Demir seviyelerinizin iyileştiğinden emin olmak için düzenli olarak doktorunuzu görün. Kontrollerde doktorunuz ilaçlarınızı veya takviyelerinizi değiştirebilir. Beslenme biçiminizi iyileştirmek için yollar önerebilir.

Demir takviyelerini yalnız doktorunuzun onayı ile ve yalnız onun belirttiği şekilde alın. Vücudunuzda çok fazla demir olması mümkündür (aşırı demir yükü denilen bir durum). Vücudunuzda çok fazla demir organlarınıza zarar verebilir.

 Demir seviyeleriniz normale dönene kadar bitkinlik (yorgunluk) ve diğer demir eksikliği belirtileriniz olabilir. Bu aylar alır. Yeni belirtiler olduğunda veya kötüleştiğinde doktorunuza söyleyin.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

ben b 12 eksikliği var 2 kutu ğne tedavisi gördüm suan haftada 1 vuruluyorum asırı derecede uyku eğilimi yorgunluk halsizlik çekiyorum sabahlatrı yata... devamı