Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda da yüksek tansiyon aşağıdaki gibi ciddi, uzun süreli sağlık sorunlarına, yol açabilir:

 • Kalp hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • İnme

 

Çocuklarda yüksek tansiyon risk etmenleri obezite ve ailedeki yüksek tansiyon geçmişidir. Diğer risk etmenleri uyku apnesi veya diğer uyku bozuklukları gibi tıbbi sorunları içerebilir.

Obezite çocuklarda yüksek tansiyon için başlıca risk olarak kabul edilir. Sadece obez olmak çocuğunuzda yüksek tansiyon riskine neden olmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi bir dizi başka sağlık sorunu da bunda rol oynar.

Obezite Nedenleri Nelerdir?

Bazen obezite diğer sağlık sorunlarına bağlı olabilir. Çoğu durumda obezite iki faktörün birleşiminden kaynaklanmaktadır:

Çok fazla yemek. Birçok çocuk vücutlarının ihtiyacından daha fazla yemek yer. Obezite aynı zamanda bir çocuğun, sağlıksız yiyecek ve şekerli içeceklerle dolu beslenme alışkanlığından da kaynaklanabilir. Bu nedenle, çocuğunuzun tükettiği yiyeceklerin miktarının yanı sıra kalitesini gözetmek de önemlidir.

Çok az hareketlilik. Birçok çocuk yeterince egzersiz yapmıyor ve her gün televizyon izlemek ya da bilgisayar oyunları oynamak gibi oturarak yapılan etkinliklerle saatler geçiriyor.

Çocuklarda Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Araştırmacılar hala çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için en etkili yolu belirlemeye çalışıyor. Genel olarak, çocuklarda yüksek tansiyonun tedavisi yetişkinlerde yüksek tansiyon tedavisinden çok farklı değildir. Çocuğunuzun yüksek tansiyonu varsa, hangi tedavi planının çocuğunuz için en iyisi olduğunu bulmak için çocuğunuzun doktoru ile yakın bir çalışma yürütün. Aşağıda çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için bazı genel öneriler bulunmaktadır:

 • DASH beslenme planını uygulayın. Hipertansiyonu Durdurmak için Beslenme Yaklaşımları (DASH) planı daha az yağ ve doymuş yağ, ayrıca daha fazla taze meyve ve sebze ve tam tahıllı gıdalar içerir. Tuz alımının sınırlandırılması da, çocuğunuzun yüksek tansiyonunu düşürmeye yardımcı olabilir. Bir diyetisyen size ve çocuğunuza en sevdiği yiyeceklerden veya büyük lezzetlerden vazgeçmeden bu hedeflere ulaşmak için yollar bulmakta yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun kilosunu izleyin. Aşırı kilolu olmak yüksek tansiyon riskini artırır. DASH beslenme planını takip etmek ve düzenli egzersiz yapmak çocuğunuzun kilo vermesine yardımcı olabilir. Kilo vermesinde hedefler belirlemenize yardımcı olması için çocuğunuzun doktorunuza danışın. Çocuğunuzun doktoru, kilo verme planı konusunda yardım almanız için sizi başka sağlık çalışanlarına da yönlendirebilir.
 • Tütün dumanına maruz kalmasını önleyin. Tütün dumanı tansiyon yükseltebilir, aynı zamanda çocuğunuzun kalp ve kan damarlarına doğrudan zarar verebilir. Çocuğunuzu tütün dumanından, hatta ikincil dumandan koruyun.
 • İlaç almak. Çocuğunuzun yüksek tansiyonu ciddi ise ya da yaşam tarzı değişikliklerini kabul etmiyorsa, doktorunuz ilaç verebilir. Yüksek tansiyonu en az yan etkiyle, en iyi şekilde kontrol altına alabilen kombinasyonu bulmak biraz zaman alabilir.  Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:
  • Vücudun fazla sodyumdan kurtulmasına yardım ederek kanda bulunan su miktarını azaltmak için, diüretikler.
  • Kan damarlarının daralmasını engellemek için, ACE inhibitörleri, alfa-blokerler, kalsiyum kanal blokerleri.
  • Vücudun adrenalin hormonunu üretmesini önlemek için, beta-blokerler. Adrenalin bir stres hormonudur. Çocuğunuzun kalbinin daha fazla ve daha hızlı atmasına neden olur. Aynı zamanda kan damarlarını da daraltır. Tüm bunlar tansiyonu yükseltir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Esom 1yol once yuksek tansiyon nedeniyle ameliyat oldu ve 1yildir tansiyon yukselmedi komtrolerde goz cok iyi durumda dedi bir gözü yedi bucuk dier gö... devamı