Çocuklara kalp sağlığı hakkında bilgi vermek ilerleyen yaşlarda kalp problemleri yaşama risklerini azaltır. Bu yüzden gıdalar ve aktiviteyle kalbi sağlıklı tutmak öğretilmelidir. Küçük çocuklar için ağır bir konu gibi görünse de bunu ilginç kılarak ömür boyunca hatırlayacakları ipuçları verebilirsiniz.

Kalbin kısımlarını ve vücudun anatomisini tartışın. Bir kalp modeli yardımcı olabilir ama videoları da kullanabilirsiniz. Kalbin farklı bölgelerini ve vücudun diğer kısımlarına kan pompalama görevini anlatın. Bunun için vücudun dolaşım sisteminin bir resmini kullanmak özellikle yardımcı olabilir.

Kalbimiz sağlıklı olmadığında yaşanabilecek problemleri konuşun. Kalp krizi ve felcin risklerinden ve bunların vücut için ne ifade ettiğinden bahsedin. Kalbimiz sağlıklı olmadığında, beyin ve akciğerler de dahil vücudun diğer kısımları düzgün çalışamaz. Aktif olmamanın, sağlıksız gıdaların ve vücuda dikkat etmemenin nasıl kalp problemlerine sebep olabileceğini anlatın.

Çocuğunuzun nabzını ölçün. 10 yaşının altındaki bir çocuğun nabzı dakikada 70 ila 120 kez atmalıdır. Çocuklar kendi nabızlarını ölçmeyi ilginç bulabilirler. Nabız hızı çok yüksekse kalp çok fazla çalışıyor olabilir. Düşükse vücuda yeterince verimli bir şekilde kan pompalayamayabilir.

Sağlıklı gıdaları ve kalbe faydalarını tartışın. Kolesterolü çocuklara anlatmanın kolay bir yolu bir pipetle suyu veya pudingi çekmeye çalışmaktır. Kolesterol damarların içini kaplayarak kanın akışını zorlaştırır. Kolesterol içeren sağlıksız gıdalar buna sebep olur ancak sağlıklı gıdalar kanın verimli bir şekilde dolaşmasını sağlar. Tam tahıllı gıdalar, sebze ve meyveler, yağsız proteinler ve balık resimleri göstererek sağlıklı gıdaları tanıtın.

Kardiyovasküler aktivitenin önemine dikkat çekin. Tüm diğer kaslar gibi kalp de formda kalmak için egzersize ihtiyaç duyar. Koşarak, ip atlayarak veya zıplayarak kardiyovasküler aktivite yapmalarını teşvik edin. Çocukların günde 60 dakika fiziksel aktivite yapması tavsiye edilir. 

Özer SELİMOĞLU

hocam eko raporunda bebegin ias de renkli dopper iupheli renk geçisi izlendi diyor.nurdaki çocuk uzmani kalbinde delik oldugunu söyledi tedavisi içi... devamı