Düzenli cinsel yaşamınız varsa ve henüz size ne gibi katkılar sağladığı hakkında en ufak bir fikriniz yoksa bugünkü yazımızda seksin faydalarına değineceğiz. Yapılan araştırmalar seksin psikolojik, fiziksel ve zihinsel olarak faydalarını kanıtlıyor. Peki, düzenli cinsel yaşamın bilinmeyen faydaları nelerdir?

Güzelleştiriyor
Cinsel birliktelik öncesinde ve sonrasında salgılanan östrojen hormonları saçlarınızın daha parlak, cildinizin daha sıkı ve canlı görünmesin sağlar.

Gençleştiriyor
Anti-aging etkisini kanıtlanan seks insan vücudunda karın, bacak, popo ve yüz kaslarını çalıştıran etkili bir spor aynı zamanda, bedeni gençleştirdiği gibi ruhu da besleyen seks kendinizi huzurlu ve dingin hissetmenize yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor
Cinsel birliktelik sonrasında yapılan araştırmalar insan vücudunda akyuvar sayısının iki katına çıktığını bu sayede herhangi bir virüse veya bakteriye karşı direncin arttığını gösteriyor.

Ağrıları Dindiriyor
Hafif bir baş ağrısına en iyi gelecek şey partnerinizle sevgi dolu bir cinsel birliktelik yaşamaktır zira seks esnasında salgılanan endorfin hormonu beyni uyarıyor ve ağrı merkezine etki ediyor. Aynı zamanda seks esnasında hızlanan kan dolaşımı da ağrıları hafifleten bir diğer etmendir.

Zayıflatıyor
Kilo vermek isteyenler için seks oldukça etkili bir spor, vücudunuzda hemen hemen tüm kaslarınızı çalıştırır ve siz farkında bile olmadan 500/1000 kalori yakmanızı sağlar.
 
Mutlu Ediyor
Yapılan araştırmalara göre düzenli bir cinsel hayatı olan insanların depresyona girme ihtimali oldukça düşük, evliliklerde de tatmin eden bir cinsel yaşamın olması ilişkilerin daha uzun ve sağlıklı ilerlediğini gösteriyor.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam 2006 yılında evlendım evlenene kadar dini inancım herhangi bir cınsel birlikteliğim olmadı evlenmeden önce sertleşme sorunu yaşamadım.fakat eşi... devamı