Güneş kreminiz, güneş yağınız veya güneş losyonunuzdaki güneş koruma faktörü kremin etkinliğini değerlendirmek için laboratuvar kullanılan ölçümü gösterir. Uygulamada, güneş kreminin içerisinde güneş koruma faktörü ne kadar yüksek olursa koruma da o kadar iyi olur. 

Bu nedenle güneş kremi alırken üzerindeki sayılara dikkatlice bakın. Bununla birlikte göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör daha vardır. Bu da cilt tipinizdir. Eğer açık bir tenliyseniz daha koyu tenli bir kişiye göre cildinizde güneş yanıklarının oluşma olasılığı daha yüksektir.

Bunun nedeni koyu tenli kişilerde koyu pigment yoğunluğunun daha fazla olmasıdır. Bu koyu pigmentler cilde melanin adı verilen cilt rengini verir.

Bunların yanı sıra gün içerisinde yapacağınız aktiviteyi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer gün içerisinde dışarıda olacaksanız yüksek güneş koruma faktörlü bir krem kullanın.

Bununla birlikte güneş doğrudan 20 dakikadan fazla maruz kalmamanız gerektiğini unutmayın. 20 dakikanın ardında gölge bir alanda cildinizin soğumasını bekleyin.

Ayrıca kullandığınız güneş kreminin sizi güneşe karşı ne kadar süreyle koruyacağını ufak bir hesaplamayla bulabilirsiniz. İşte formül:

Güneş koruma faktörü X 10 = güneş kreminin koruma süresi

Örnek: Eğer 30 güneş koruma faktörlü bir güneş kremi kullanıyorsanız (30 X 10) kreminiz 300 dakika veya 5 saat koruma sağlar. 

Uzm. Dr. Hamide TUNA

Merhaba hocam . Ben 19 yaşındayım. Benim sorunum göğsümde iki tane yeni kahverengi-Kızılımsi ben çıktı yaklaşık 6 ay oldu farkedeli . küçüktüler ama ... devamı