Öneriler

Genellikle kötü bir şekilde güneşlenmenin sonucu olan güneş yanığı, aynı zamanda cilt yeterince su almadığında veya yeni bir üründen kaynaklanan tahriş sonucunda meydana gelir.

Güneş yanığı veya sıradan bir şekilde cildiniz kurudukça pullanmaya ve soyulmaya başlayabilir, cildinizde ağrı, kızarıklık ve görüntü bozukluğuna neden olabilir. Ölü derinin soyulmasını hızlandırın ve sağlığını korumak için ihtiyacı olan nemi sağlayın.

Adım 1

Kışın bile evden dışarı çıkarken en az 15 koruma faktörlü losyon kullanın. Güneş, her mevsimde cildinizde yanığa ve soyulmaya neden olarak cildinize zarar verebilir. Güneş losyonunu günlük rutininizin bir parçası olarak uygulayın ve her gün uygulamayı unutmayın.

Adım 2

Güneşte kaldıktan sonra iyice nemlendirin. Güneş cildinizi kurutur; bu nedenle tüm gün dışarıda olmaktan dolayı güneş yanığı olmasa bile cildinizin yine de neme ihtiyacı vardır. E vitamini açısından zengin vücut losyonlarını seçin. Güneşe çıktıktan sonra soyulmaları engellemek için gün boyunca vücudunuza uygulayın. Cildiniz soyulmaya başlasa bile nemlendiriciyi kullanmaya devam edin.

Adım 3

Cildiniz soyulmaya başladığında soyulan deriyi makas yardımıyla kesin. Cildin yalnızca bir kısmının soyulması kalan cildinizin de soyulmasına neden olabilir. Cildin soyulmasından kurtulmanın en iyi yolu keskin kütkül makaslarıyla soyulan kısımları keserek soyulmayı durdurmaktır, diyor New York Üniversitesi Tıp Üniversitesi yardımcı klinik profesörü Diana Bihova, M.D. Bu işlem aynı zamanda cildinizin daha hızlı ve düzgün bir şekilde iyileşmesine de yardımcı olacaktır.

Adım 4

Haftada en az üç kez cildinizin pul pul dökülmesini sağlayın; böylelikle kolaylıkla soyulacak olan ölü cilt hücrelerinden arının. Ölü cilt hücreleri vücudunuz tarafından doğal olarak dökülmektedir. Cildiniz kuruduğunda veya güneş yanığı olduğunda daha kolay bir şekilde dökülürler. Cildinizin pul pul olup dökülmesini sağlamak sizi ölü ciltten kurtarır; böylelikle cildiniz kuruduğunda soyulma ihtimali daha düşük olur.

Adım 5

Ürünleri tüm vücudunuza kullanmadan önce yeni bir ürün aldığınızda bu ürünü vücudunuzun görünmeyen bir kısmında deneyin. Genellikle retinol ve alfa hidroksiasitler içeren yaşlanma karşıtı kremler cildi tahriş ederek büyük oranda soyulmaya sebebiyet verebilir. Bir kremi önce test edin, 34 saat bekleyin ve bu yeni kremi nemlendirici rutininize eklemeden önce cildinizin reaksiyonunu değerlendirin.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Merhabalar hocam benim penisimin derisi kuru ve soyulmaya basladi ilk defa boyle biraey oldu zarari varmidir sizce ne yapmaliyim cunku gorunusude degi... devamı