C Vitaminin Güzelliğinize 5 Farklı Katkısı

C vitaminin en yaygın bilinen özelliği bağışıklık sistemini güçlendiriyor olmasıdır. Bu nedenle doktorlar hastalıkları önlemek adına yüksek oranda C vitamini içeren besinlerin tüketilmesini önerirler. Ancak güzellik uzmanlarının da favori vitaminleri arasında yer alan C vitamini sağlığınıza olduğu kadar güzellik ve bakım konusunda da sizlere yardımcı olur. Peki, nedir C vitaminin katkıları biliyor musunuz?

Saçlarınızı Güçlendirir

İster yüksek oranda C vitamini içeren ( greyfurt, kivi, çilek, ananas, frenk üzümü) gibi meyvelerden saçlarınıza maske yapın isterseniz de yemeklerinizde lahana, domates, ıspanak, kuşburnu, yeşilbiber, karnabahar, brokoli veya patates gibi sebzeleri kullanın. Her iki yöntem de saçlarınızın hem kısa sürede uzamasını hem de daha parlak olmasını sağlayacaktır.

Daha Genç Gösterir

Demir emilimini arttıran C vitamini sizleri hem dinç hissettirir hem de genç gösterir. Demir eksiliğinde ortaya çıkan anemi gibi rahatsızlıkları olan insanların ten renkleri hem soluk olur hem de gün boyu kendilerini yorgun hissederler. Bu yüzden gün içerisinde mutlaka C vitamini içeren gıdalar tüketin.

Tırnaklarınızı Güzelleştirir

Tırnaklarınızın kurumasını önlediği gibi güçlenmesini ve kısa sürede uzamasını da kolaylaştırır.

Kırışıklıkları Önler

Antioksidan özelliği olan C vitamini serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini önler bu da kırışıklık oluşumunu engeller.

Stresi Azaltır

Hiç şüphesiz mutlu insanlar kendilerini hem daha güzel hem de daha iyi hissederler. İşte bunun için gün içerisinde C vitamini almayı ihmal etmemelisiniz. Stresi azaltan ve enerjinizi yükselten C vitamini içeren gıdalardan her öğünde bir miktar tüketmekte fayda var.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam Merhaba. 25 yaşındayım ve 2 ay önce penisimde ki plağı farkettim. Doktor Peyroni olduğunu söyledi. Hocam daha evli bile değilim, korkuyorum. Has... devamı