Nedir?

Bu hastalığa enfeksiyonun kaynağına bağlı olarak uçuğa neden olan iki virüsten birisi- Herpes Simpleks Virüsü-1 (HSV-1) veya Herpes Simpleks Virüsü-2 (HSV-2)- sebep olabilir. Fakat boğazda uçuk, virüs bulaşmış genital bölgeden oral seks yoluyla geçirildiğinde de gerçekleşebilir. Boğazda uçukla ilişkili belirtiler oral uçuklarda görülen belirtileri benzese de bu çeşit uçuk biraz daha ciddi ve yayılmaya eğilimli olabilir.

Video: Uçuk (Herpes Simpleks)

Çeşitleri

Oral Uçuk: Oral uçuğa çoğunlukla HSV-1 sebep olur. Bu rahatsızlık dudaklar, dil ve damak gibi bölgelerle sınırlı uçuk ve küçük kabarcıklar gibi belirtiler gösterir. En çok öpüşmek ve diğer yakın temas şekilleriyle aktarılır.
 
Genital Uçuk: Genital uçuk HSV-2’ye bağlı olarak ortaya çıkar. Kaşınma veya yanma hissinin eşlik ettiği genital bölgelerde görülen küçük kabarcıklarla oluşur. Çoğunlukla enfekte biriyle cinsel birleşme ile aktarılır.
 
Sonuçta, oral ve genital uçuk en sık görülen uçuk tipleridir. Boğazda herpes ve beyinde herpes (buna herpes simpleks ensefaliti denir) en çok AIDS hastaları, radyasyon ve kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları veya organ nakli hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıflığı olan hastalarda görülür. Bu yüzden boğazda herpes oral herpese veya jenital herpese kıyasla daha fırsatçı bir enfeksiyondur.

Boğaza Uçuk Bulaşması

Boğazda herpes, genital uçuğu olan bir erkek ile bir kadın arasında oral seks durumunda gerçekleşebilir. Bazen bir insanda genital uçuk varsa lezyonlara dokunulur ve eller düzgün bir şekilde yıkanmazsa hastalık dudaklara, ağız boşluğuna ve boğaza yayılabilir. Ayrıca oral uçuğun yayılması şekilleri varsa da gerçekleşebilir. Normal olarak bu çeşit bulaşma en çok bağışıklık sistemi zayıflığı olan hastalarda görülür.

Hastalığı Önlemek için Tedbirler

  • Genital uçuk bulaşmış biriyle oral seksten kaçının
  • Ayrıca, oral uçuk işaretleri gösteren birinin oral seks yapmasından da kaçının
  • Cinsel birleşme sırasında prezervatif kullanımı uçuğun ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olur
  • Diş fırçalarını veya diğer eşyaları uçuk taşıyan biriyle paylaşmayın
  • Birden fazla seks partnerine sahip olmaktan kaçının
 
Boğaz uçuğunun belirtilerini tedavi etmek çok zordur, çünkü boğazdaki uçuğun nihai ve kesin bir çaresi yoktur. Bu yüzden hep söylendiği gibi, önlemek her zaman tedavi etmekten daha iyidir. Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak daha iyidir!

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Boğazımda ve dudak kenarlarında uçuk denilen intihap oluyor bunun sebebi ve çözüm yolu nedir .... devamı