Türkiye'de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı olan hasta bulunurken, böbrek nakillerindeki artış, hemodiyalize bağlı hasta sayısında düşüşe yol açıyor.

Türk Böbrek Vakfı (TBV) Başkanı Timur Erk, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Türkiye'de 65 bin civarında kronik böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyalize bağlı hasta bulunduğunu, bunların yaklaşık 5 bininin periton diyalizi hastası olduğunu anlattı.
 
65 bin hastanın tamamının böbrek nakli için sırada olduğunun söylenemeyeceğini belirten Erk, ''20-22 bin vatandaşımız, her an böbrek nakli için sırada bekliyor. Bunların ezici bir çoğunluğu, yüzde 85-90'ı canlıdan nakil için bekliyor. Birinci ve ikinci dereceden akrabası varsa, onlar verici olabiliyor. Uygun olanı, kadavradan nakil'' diye konuştu.

Video: Böbrek Nakli
 
Timur Erk, 1990'larda hemodiyalize giren böbrek hastası sayısının her yıl yüzde 10-12 civarında artığına dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
 
''Şimdi bu, yüzde 2'lere düştü. Çünkü Türkiye, koruyucu hekimliği daha iyi yapıyor ve böbrek nakli sayıları arttı. 1990'larda sayı yaklaşık 400-500 civarındaydı. Bugün 3 bine çıktı. 3 bin kişi, bekleyenlerin sayısı azalıyor demek. Her yıl yaklaşık yüzde 8-10 oranında böbrek nakli yaparsak, diyalize giren hasta sayısı yüzde 2 artarsa, bekleyen sayısında gerileme olacak.''

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba doktor hanım ben 8 aydır böbrek nakli oldum adetim hep normaldi ama son ay çok uzadı ilk başlarda damla damla geliyordu sonra kesildi iki üç g... devamı