Nedir?

Bazı insanlarda, vücudun uzun süren bir takım hastalıklarla zayıflaması ve yahut esasında zayıf ve yağsız olması neticesi, böbreği yerinde tutan mahfazaların ve bağların gevşemesi, çok doğurmalar gibi sebepler altında, böbrekler oldukları yerlerden kayarak aşağıya düşerler. Yaradılıştaki bir istidadın böbrek düşüklüğüne sebep olduğu söylenir.

Bu gibi insanlarda öteki iç organlarında da düşüklükler görülür.

Sebepleri

1-Çok zayıflayanlar: Böbreğin çevresindeki yağ dokusu
2-Darbeler
3-Doğuştan Böbreğin askıları uzunsa meydana gelir
 
Böbrek düşüklükleri, erkeklerden ziyade, kadınlarda olur. En ziyade düşen de sağ böbrektir. Hastanın karnı yoklandığı zaman, düşmüş böbrek, bir ur gibi, ele gelir. Böbrek düşüklüğü, bazı insanlarda, hiçbir çıkıntı vermez. Rastgele bir muayene ile ortaya çıkar. Fakat bazı defa, hazımsızlıklar, karın ve baş ağrıları bir takım sinirlilik halleri yaparlar. Bulantı, kusma, peklik gibi arızalar olur. Hastalar, devamlı yorgunluk, neşesizlik, çarpıntı, iç sıkıntısı gibi sinir bozukluklarından şikâyet ederler. Zayıflarlar, renkleri solar.

Böbreğin aşağı kaymasından dolayı, sidik borusu kıvrılarak tıkanabilir.

Bu tıkanma böbrekten gelen sidiğin akmasına, yol vermeyeceği için böbrekte büyük bir bozukluk hâsıl olarak bunun yapacağı sıkıntılar ortaya çıkar.

Belirtiler

- Uzun zaman ayakta durunca ağrı oluşabilir
- Bulantı ve kusma olabilir
- İltihap olursa buna bağlı rahatsızlıklar yaşanabilir.

Tedavisi

Şikâyetler fazlaysa, yan etki olarak böbreğe bir tesiri olursa ameliyat düşünülür. Tedavi için, her şeyden önce, bir takım jimnastikler ve beden hareketleri yaparak karın deri ve kaslarını (adalelerini) kuvvetlendirmeye çalışmak lâzımdır. Böbrek düşüklüklerinde kullanılmak üzere yapılmış bir takım özel kuşaklar vardır. Bunlar sabahları yataktan kalkmazdan önce, düşen böbrek, el ile hafifçe yukarıya itilerek, yatakta bağlanır. Kuşağın yastığı böbreği yerinde tutar. Böbrek düşüklüklerine ameliyat yaparak düşen böbreği kaldırıp yuvasına getirmek ve orada tespit etmekte tavsiye edilmiştir. 
İLGİLİ MAKALE

Dünya Böbrek Günü

Op. Dr. Sinan GÖKER

11 Aylık bebekte sağ ve sol gözünde kayma ve sol göz kapağı düşüklüğü ve sol göze gelen sinirde kuruma var ne yapabiliriz ?... devamı