Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Hakan Aydın, kalp hastalıklarının sıklığının her bin canlı doğumda yaklaşık 8-10 arasında olduğunu, bu oranın ölü doğanlarda yüzde 5, düşüklerde ise yüzde 10-25 gibi yüksek rakamlara çıktığını söyledi.
 
Aydın,  ''Bu rakamları ülkemizdeki nüfus artış hızı ile değerlendirdiğimizde, her sene yaklaşık 10-12 bin bebeğin doğumsal kalp hastalığı ile doğduğunu söyleyebiliriz,'' dedi.

Doç. Dr. Aydın, ''Çok genç ya da çok yaşlı annelerin çocuklarında doğumsal kalp hastalığına rastlanma oranı daha yüksektir. Hamilelik sırasında bebeğin kalp hastalığına neden olan etkenlere en hassas olduğu dönem gebeliğin 14-90'ıncı günler arasıdır. Bu dönemde annenin kızamıkçık gibi enfeksiyonlar geçirmesi, sigara veya uyuşturucu kullanması, röntgen filmi çektirmesi veya bilinçsiz ilaç kullanması riski artırır,'' diye konuştu.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhaba.subat21 de çift tarafli varikosel ameliyati oldum 3.5 milyon spermle. 3 ay sonra 6 milyon oldu. 7 ay sonraki test sonucu çok düsük çikti... devamı