Bilgisayarda uzun süre çalıştığınızda göz zorlanması, bulanık görüş ve başka bilgisayar görme sendromu belirtileri yaşamak yaygındır. Çünkü bilgisayar çalışmasının görsel talepleri başka ilişkili etkinliklerden farklıdır.

40 yaşın altındaysanız, bilgisayar çalışması sırasında göz zorlanması veya bulanık görüş, gözlerinizin ekranınıza keskin olarak odaklı kalamamasına bağlı olabilir ya da gözlerinizin klavyeden ekrana, uzun süreler boyunca ekrandan klavyeye odak değiştirmekte zorlanmasından kaynaklanabilir. Bu odaklama (uyum) sorunları genelde bilgisayar görme sorunlarıyla ilişkilidir.

40 yaşın üstündeyseniz sorun, yakına odaklanma becerisinin kaybıyla ilişkili presbiyopi (normal yaş presbiyopisi) başlangıcına bağlı olabilir. Bu da bilgisayar görme sendromu belirtilerine yol açabilir.

Ne yapabilirsiniz? Yeni başlayanlar için, kapsamlı bir muayenesi yaptırıp görme sorunlarını eleyin ve gözlük reçetenizi güncelleyin. Çalışmalara göre, reçetenizdeki lenslerdeki küçük yanlışlıklar bile bilgisayar görme sorunlarına etki edebilir.

Gözlükleriniz güncelse (veya birçok iş için reçeteli gözlüğe ihtiyaç duymuyorsanız) ve bilgisayar çalışması sırasında göz rahatsızlığı yaşıyorsanız isteğe göre uyarlanmış bilgisayar gözlüklerini almayı düşünebilirsiniz. Bu özel amaçlı gözlükler özellikle göz zorlanmasını azaltmak ve bilgisayarınızda mümkün olan en rahat görüşü sağlamak için reçete edilebilir.

Neden bilgisayar gözlükleri?

Bilgisayar gözlükleri, bilgisayar ekranınıza bakarken görüşünüzü en iyi hale getirmek için normal gözlükler veya okuma gözlüklerinden birkaç şekilde ayrılır.

Bilgisayar ekranları kullanıcının gözünden genelde 50-60 santim uzakta bulunur. Bu, ortalama görüş bölgesi olarak düşünülür; taşıt kullanma ("uzak”) görüşünden yakın ama okuma 8”yakın”) görüşünden uzaktır.

Birçok genç insan uzaklık görüşünü düzeltmek için gözlük takar. Okuma gözlükleri sadece yakın görüşü düzeltmek için reçete edilir. 40 yaş üstünde ve presbiyopisi olan kişilere reçete edilen çift odaklı gözlükler sadece yakını ve uzağı düzeltir. Üç odaklı mercekler ve (orta görüş için biraz lens gücü olan) geliştirilmiş lensler genelde rahat bilgisayar çalışması için yeterince büyük orta bölgeye sahip değildir.

Bilgisayar gözlükleri olmadan birçok bilgisayar kullanıcısı bulanık görüş, göz zorlanması ve baş ağrısı yaşar, bunlar bilgisayar görme sendromunun ayırıcı belirtileridir. Daha da kötüsü, birçok kişi bulanık görüşlerini öne eğilerek veya gözlüklerinin altındaki kısımdan bakmak için başlarını arkaya yatırarak bulanık görüşlerini telafi etmeye çalışırlar. Bu eylemlerin ikisi de boyun, omuz ve sırt ağrılarına neden olabilir.

Bazen "bilgisayar okuma gözlükleri” adı verilse de özellikle bilgisayar için tasarlanmış gözlüklere, onları geleneksel okuma gözlüklerinden ayırmak için "bilgisayar gözlükleri” demek en iyisidir. Bilgisayar gözlükleri, aşırı odaklanma çabası veya sağlıksız duruşlara gerek duymadan açık, geniş bir görüş alanı için onlara ihtiyacınız olduğu yer olan bilgisayarınızın ekranını görmeniz için optimum lens gücünü ortaya koyar.

Üniversite araştırması gösteriyor ki bilgisayar gözlükleri çalışanların üretkenliğini kayda değer ölçüde artırabiliyor.

Bilgisayar gözlüğü için lens tasarımları

Birçok özel lens tasarımı bilgisayar lensleriyle kullanılır. Bu lensler özellikle bilgisayar kullanımı için yazıldığından dolayı, taşıt kullanmaya veya genel amaçlı kullanıma uygun değildir.

En basit bilgisayar gözlüklerinde, kullanıcının bilgisayar ekranında en rahat görüşü vermek için reçete edilen modifiye lens gücü olan tek görüşlü lensler olur. Bu lens gücü, bilgisayar ekranı uzaklığındaki nesneleri odakta tutmak için gereken uyum miktarını rahatlatıp en geniş görüş alanını sağlar.

Tek görüşlü bilgisayar gözlükleri göz zorlanım, bulanık görüş, boyun ve sırt ağrısına yol açan doğal olmayan duruş riskini azaltır; genç ve yaşlı bilgisayar kullanıcıları tarafından benzer şekilde rahatça kullanılabilir.

Bilgisayar görme sendromu görme yorgunluğuna neden olur, o da sizi genelde yorgun hissettirir.

Bilgisayar gözlükleri için başka bir popüler lens tasarımı mesleki geliştirilmiş lens, yani yakın, orta ve bir noktaya kadar uzak görüşü düzelten sırasız çok odaklı bir lenstir. Bilgisayarda daha rahat görüş için normal geliştirilmiş lenslerden daha geniş bir orta bölgesi vardır. Ama bu, uzak görüş için daha az lens bölgesi bırakır. O yüzden bu lensler taşıt kullanmak veya başka önemli görüş işleri için önerilmez.

Bilgisayar gözlükleri için kullanılan başka lensler mesleki çift odaklı ve üç odaklı lenslerdir. Bu sıralı çok odaklı lenslerin normal çift odaklı ve üç odaklı lenslerden daha geniş orta ve yakın bölgeleri vardır ve orta işe yakın bölgeleri özel bilgisayar görüş ihtiyaçları için ayarlanabilir.

Göz doktorunuz size bilgisayar gözlüklerinde hangi lens tasarımının ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyacağını karar vermenize yardımcı olabilir.

Lens kaplamaları ve renk tonları

Maksimum görüş rahatı için, bilgisayar gözlüklerinizin lensleri yansıtmayan göz kaplaması bulundurmalıdır. Bazen parlamayan bakım adı da verilen yansıtmayan (AR) kaplamalar, lenslerinizin ön ya da arka yüzeylerinden gelip göz zorlanımına yol açabilen ışık yansımalarını ortadan kaldırır.

Bazı göz doktorları, sert üst ışıklandırmadan kaynaklanan parlamayı azaltmak ve kontrastı kuvvetlendirmek için bilgisayar gözlüklerine hafif bir renk tonu katmayı önerirler. Renkli bilgisayar gözlükleri kısa dalga boyunu, bilgisayar ekranından yayılan parlama ve göz zorlanımıyla ilişkili "mavi” ışığı engellemek için de önerilir.

Bilgisayar gözlüğünüz için yansıtmayan kaplama ve renk tonları hakkında göz sağlığı uzmanınıza danışın.

Bilgisayar gözlüklerini nereden almalı

Reçetesiz okuma gözlüklerini bilgisayar gözlüğü olarak kullanmak için alma cazibesine kapılmayın.

Bilgisayar gözlüklerinden tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız kesin bir gözlük reçetesi gerekli olduğu için bu gözlüğü bilgili bir göz sağlığı uzmanından satın almak en iyisidir.

Göz muayenenizi planlamanın öncesinde, bilgisayardan ne kadar uzakta oturmayı sevdiğinizi ölçün. Burun kemerinizden bilgisayar ekranınızın yüzeyine kadar ölçün.

Bu ölçüyü muayenenize getirin ki göz doktorunuz onu bilgisayar gözlüğünüzün optimum lens gücünü belirlemeye yardımcı olmak için kullanabilsin.

Ayrıca, bilgisayar çalışma alanınızı optimum konforla düzenlemek için bilgisayar ergonomisi ipuçlarını da okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Mrb Sinan Bey, sol gözümde tembellik var çocukken teşhisi konulmuştu... O yıllardan sonra gittiğim doktorların bazıları gözlük kullanmamı bazıları d... devamı