Riyad’daki (Suudi Arabistan) doktorlar, dört ay önce beyin ölümü gerçekleşmiş bir annenin bebeğini dünyaya getirdiler. Kliniğin tıbbi direktörü Samir Kara, bebeğin 28 hafta ve iki günlük bir gebelikten sonra sağlıklı doğduğunu söyledi.

Halihazırda hamileliğinin 11. haftasında olan 38 yaşındaki hasta, yapay olarak beslendi. Başka bir klinikte doktorlar, 2003 yılında annesi gebeliğinin 13. haftasında komaya giren bir bebeği dünyaya getirmişlerdi. Orada, doktorlar daha 1992 yılında beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastayı, doğmamış bebeğini dünyaya getirmek için yapay olarak hayatta tutmuşlardı.

Geçmişte de bitkisel hayattaki hastaların çocuk doğurduğu nadir vakalar gerçekleşti. 1996 ve 1998 yılları civarında ABD’de iki trajik vaka meydana geldi: Rochester ve Suffolk’ta (New York) her ikisi de komadaki iki genç kadın tecavüze uğradı ve sonrasında bebek dünyaya getirdi; bebeklerden biri sağlıklıydı, ikincisindeyse ciddi bir beyin kusuru vardı.

2001 yılında, bitkisel hayatta iki doğum gerçekleşti: Ohio’da, trafik kazası sonucu komaya giren bir kadın, bir kız çocuğu dünyaya getirdi.  Çin’de de, gebeliğinin beşinci haftasında bir kaza geçirip komaya giren 36 yaşındaki bir kadınsa bir oğlan dünyaya getirdi.

Kaynak: spiegel.de

 

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

beyin tümörü ameliyatı ölüm riski ne kadardır ? Bir doktor bu konu ile ilgili ölüceksiniz diye rapor verebılır mı... devamı