• İlk kalp atışları başlar -Erken bir ultrasondan geçmişseniz, ufak varlığı bebek olarak fark etmemiş olabilirsiniz ama çocuğunuzun kalp atışını ekranda görmenin nasıl bir his yarattığını iyi bilirsiniz. Bu ritmik atış, sizin kalbinizde de yankılanır.
  • Göbek bağı gelişir -Bu, bebeğinizin rahim içi yaşam hattıdır. Oksijen pompalamak, atıkları uzaklaştırmak ve hamileliğinizin kalanında gerekli besinleri, bebeğinize tedarik etmekten sorumludur.
  • Kan pompalanmaya başlandı -Dört kalp odacığının hepsi de artık çalışıyor, bebeğinizin vücudunun yalnız hamileliğinizin kalan süresinde değil yaşam boyunca ihtiyacı olanları almasını temin ediyor.
  • Diğer organların çoğu gelişmeye başlıyor -Bebeğinizin akciğerleri beyniyle birlikte görünmeye başlıyor. Küçük bebeğiniz şimdiden yaşam boyu öğrenme macerasına hazırlanıyor.
  • Kol ve bacak tomurcukları görünüyor -Bu aşamada pek belli olmasalar da geleceği hayal edebilirsiniz. Balerininizin mutfakta dönüp zıpladığını hayal edin. Veya belki de mükemmel atışı, tam da komşunun penceresinden yapan büyümüş de küçülmiş bir oğlunuz olur.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam merhaba yaklasık 15 gündür kasık agrılarım var cogunlukla sağ kısımda hafif bir adet sancısı gibi adet günüm evlenmeden önce tam 4 hafta aralıkl... devamı