Bebeklerin Güneş Kremi Kullanması Doğru Mu

Bebeklerin Güneş Kremi Kullanması Doğru Mu
Bebeklerde güneş kremi kullanımıyla ilgili tavsiyeler 6 aydan küçük ve 6 aydan büyük bebekler için ikiye ayrılıyor. Aşağıda göreceğiniz Amerikan Pediatri Akademisi, Gıda ve İlaç Kurumu ve Amerika Kanser topluluğu tarafından hazırlanan bu genel kılavuzu göz önünde bulundurun.  
  • 6 aydan küçük bebekler için. Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse onu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Güneş ışığından koruyacak kıyafetler, siperli bir şapka ve güneş gözlüğü giydirin.Eğer yanınızda bunlardan herhangi biri yoksa yalnızca bebeğin cildinde açıkta kalan, yüz bölgesi ve ellerinin üstü gibi küçük kısımlara güneş kremi uygulayın.
  • 6 aylık ve üzeri bebekler için. Eğer bebeğiniz 6 aylık veya daha büyükse rahatlıkla güneş kremi kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, bebeğinizi güneşin dik düştüğü saatlerde, genellikle sabah 10 ve öğleden sonra 4 arası güneş ışınlarından uzak tutun. Ayrıca güneş ışığından koruyacak kıyafetler, siperli bir şapka ve güneş gözlüğü giydirin.
Bebeğiniz için güneş kremi seçerken en az 15 dereceli, geniş spektrumlu güneş kremlerini tercih edin. Amerika Dermatoloji Akademisi 30 ve üzeri dereceli geniş spektrumlu güneş kremlerini önerir. Bebeğinizin cildinde ve gözlerinde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek amacıyla yalnızca çinko oksit ve titanyum dioksit gibi inorganik filtreler içeren güneş kremlerini tercih edin. Güneş kremi ve böceksavarı bir araya getiren ürünlerden kaçının çünkü güneş kreminin düzenli olarak tekrar sürülmesi gerekirken böceksavarların genellikle tekrar tekrar sürülmesi gerekmez. Güneş kremini bolca sürün ve her iki saatte bir tekrar uygulayın. Bebeğiniz suyun içinde zaman geçiriyorsa ya da terliyorsa bundan daha sık sürebilirsiniz.

Yalnızca birkaç ciddi güneş yanığının bebeğinizde ilerideki hayatında cilt kanseri geçirme riskini artt-ırabildiğini unutmayın. Şimdiden birkaç basit önlem almak, bebeğinizin güneşten dolayı maruz kalacağı riskleri azaltmak için büyük bir adım olabilir.
  • Bebekler
  • güneş kremi
  • güneşlenme