Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan ''Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği'', Resmi Gazete'de yayımlandı. Etikette, ''1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemelidir'' ifadesi yer alacak. Etikette balın orijini; salgı veya çiçek balı olduğu, bal ifadesinin yanında aynı punto ile belirtilecek. Filtre edilmiş ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, bal üretildiği bölgenin florasına ait özelikleri belirgin şekilde taşıyorsa, ürün ismi, coğrafi işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla, o bölgenin bölgesel, coğrafi veya topografik adıyla birlikte kullanılabilecek. Karakovan balları adlandırılırken ürün adıyla birlikte ''doğal petekli'' ifadesi kullanılabilecek.
 
Süzme çiçek balının akışkan olmayan kıvamda, kontrollü koşullarda kristalize edilmesi halinde ''krem bal'', kendiliğinden kristalize olması halinde ise ''kristalize bal'' adıyla piyasaya arz edilebilecek.
 
AB mevzuatına uyum
 
Avrupa Birliği'ne (AB) uyum çerçevesinde hazırlanan tebliğe aykırı davrananlar hakkında Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddelerine göre yaptırımlar uygulanacak.
 
Gıda işletmecileri, tebliğ hükümlerine 1 Ocak 2013 tarihine kadar uymakla yükümlü olacak.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetten 1 hafta sonra kahverengi leke yoğun bi şekilde geliyor kasık ve hafif bal ağrım var sebebi ne olabilir evliyim ve 1 buçuk ay önce dusugum oldu... devamı