Bebekler ortalama 5 ayla 9 ay arasında ilk dişlerini çıkarmaya başlarlar. Önce genellikle ön alt kesici dişler çıkarlar. Fakat bazen bebekler dişli doğabilirken, bazen de 20 ayda bile diş çıkaramayabilirler. Bu yelpaze çok geniş olmakla birlikte, ortalama süre 5 ayla 9 ay arasındadır. Bu süre içinde alt kesici dişler çıkmaya başlar. Bebeklerin diş çıkarmakta gecikmesi halinde, bebekte D vitamini eksikliği ya da tiroit hormonunda bir sorun olup olmadığı konusunda araştırma yapmak gerekebilir. Alt kesici dişler önce çıkması genel bir durum olmakla birlikte, mutlak bir durum değildir. Bazen üst köpek dişlerin önce çıktığı bile görülebilmektedir. Dolayısıyla her bebek farklı bir kişiliktir ve ne zaman nasıl diş çıkaracaklarını tahmin etmek de çok kolay değildir.

Diş çıkarmak, bebekleri ciddi biçimde sıkıntıya sokar. Diş, diş etini parçaladığı zaman, her bebek kendi ağrı eşiğine göre tepki gösterebilmektedir. Ya da sürekli huzursuz, uykusuz, gergin bir hale gelebilmektedirler. Bebekler diş çıkarırken, ağrılarını azaltmak için bir takım jeller, ya da ağız için ağrı kesici veya fitil kullanılabilmektedir. Bu dönemde bebeklerde huzursuzluk olmakla birlikte, toplumda sanıldığı gibi ateş ve ishal olgularına çok fazla rastlanmaz. Bebekler diş çıkarırken en sık rastlanan durum huzursuzluk ve gerginliktir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı