Bebekler 3. aylarında artık başlarını tutmaya başlamışlardır. Yavaş yavaş dönme eğilimi gösterirler. Çevreyle daha çok ilgilidirler ve daha çok tanımak isterler. Bu dönemde bebekler gördükleri nesneleri izleyebilirler. Çok uzak mesafeleri izleyemeseler bile, belli bir mesafeyi izleyebilirler. Agulama tarzında sesler çıkarırlar. Bu dönemde bebeklerin müzik dinlemeleri onların çok hoşuna gidecek ve rahatlatacaktır. El kol hareketleri daha belirgin hale gelmiştir. Sürekli kalkmak, hareket etmek ve çevreyle ilişki içinde olmak isterler. Anneyle konuşurlar. Anlamsız sesler çıkarsalar bile, annenin konuşmalarına tepki verirler.

Bebeklerin bu dönemde hareketli olmamaları sorunlu bir durumdur. Çünkü bu dönemde bebekler dönmek isteyeceklerdir. Diş çıkarma belirtileri gösterecekler, salyaları akacaktır. Eğer bebek bu dönemde bütün bu davranışları göstermiyorsa, bu bir soru işareti oluşturmalıdır. Özellikle de başını artık tutabiliyor olmalıdır. Yani kaldırıldığı zaman, bebeğin başını tutabilmesi gerekir.

Prof. Dr. Serap UYSAL

Merhaba Dr hanım ben 17.11.1014 tarihinde doğum yaptım 1 hafta yada 10 gün sonra bebeğimin ayağında titreme şikayeti ile de başvurdum Dr biraz takip e... devamı