Bacaktaki damarlara ameliyatla müdahale edilmesi genellikle kronik venöz yetmezlik denilen bir rahatsızlık geliştiğinde söz konusu olur. Bu probleme varisli damar adı da verilmektedir. Damarların bazı becerilerinin azalması dolaşımda olan kanın bacaklardaki bu damarlarda birikmesine sebep olur. Bunun sonucunda uzvun renginin değişmesi, şişkinlik, huzursuzluk ve ülser oluşumu görülebilir. Diğer çareler denendiğinde ve sonuç vermediğinde bir kısım cerrahi operasyonlar tercih edilebilir. Ancak çoğu ameliyatta olduğu gibi bacakta varis ameliyatının komplikasyonları da mevcuttur.

Enfeksiyon her türlü ameliyat sonucunda görülebilecek bir risktir ve bacakta varis ameliyatı da buna istisna değildir. Genellikle ameliyat için kesik açılan bölgede veya buradaki yüzeysel bir damarda, yüzeysel bir enfeksiyon oluşur ancak bazı vakalarda bu enfeksiyon daha derindeki damarlara ve dokulara doğru ilerleyebilir. Bu durumda komplikasyon daha ciddi hale gelir.

Ameliyatta kullanılan anestezinin de kendine göre riskleri mevcuttur. Örneğin anestezi hassasiyeti olan kişilerde hırıltılı nefes, döküntü, hatta anafilaksi gibi alerji belirtileri görülebilir. Anestezi ayrıca ameliyattan sonra idrarın vücutta tutulmasına yol açabilir. Solunum becerileri azalabilir ve malign hipertermi adlı nadir görülen bir reaksiyon söz konusu olabilir. Bu komplikasyonda kalp atışları hızlanır, kaslar sertleşir, vücut ısısı artar ve kas dokuları zarar görebilir.

Cerrahi travmadan dolayı varis ameliyatının yapıldığı bölgede morartılar ortaya çıkabilirler. Bunlar genellikle geçicidir ve zamanla kaybolurlar ancak huzursuzluk kaynağı iseler alınabilecek ilaçlar mevcuttur. Eğer bir kan pıhtısı oluşur ve damarı tıkayarak şişmesine sebep olursa buna tromboflebit adı verilir. Birçok koşul kan pıhtısının oluşumuna zemin hazırlar ve ameliyat da bunlardan biridir. Ibuprofen tedavisi ile belirtiler kolaylıkla tedavi edilebilir.

Varis ameliyatı komplikasyonlarından derin damar trombozu nadir görülür ama yüzeysel damarlarda oluşan kan pıhtıları zaman zaman bacağın derin damarlarına doğru ilerleyebilirler. Bu derindeki pıhtılar şişmeye ve ağrıya yol açarlar ve kan dolaşımında ilerleyerek akciğer gibi organlara zarar verebilirler. Bacaktaki varisleri tedavi etmek için kullanılan teknolojiler arasında lazer de yer alır ve bu tip ameliyatların sık görülen komplikasyonları arasında cilt yanığı bulunur. Lazer eğer doğru hedeflenmezse bölgede cilt yanığına yol açabilmektedir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı