Yöntemler

Anginayı Kontrol Altında Tutma Yöntemleri

Angina kanın kalbe yeterli miktarlarda gelemediği tıbbi bir rahatsızlıktır. Sağlık uzmanları sorunu stent kullanımı, anjiyoplasti, baypas ameliyatı veya ilaç kullanımı dahil çeşitli yollardan ele alırlar. Fakat yaşam tarzı değişiklikleri de genel olarak kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Anginanın kontrol edilmesi için en yaygın yaşam tarzı değişiklikleri birkaç sınıfa girer:

  1. Beslenme
  2. Egzersiz
  3. Kilo vermek
  4. Sigarayı bırakmak
  5. Stresi azaltmak

Beslenme

Beslenme

Beslenme, anginanın kontrol altına alınmasının anahtarıdır. Genellikle beslenmeyle çoğu doktor tam tahıllar, bol miktarda meyve ve sebze ve yağsız proteinler içeren kalbe yararlı bir diyet uygulanmasını kasteder. Omega-3 yağ asitleri yüksek olan balıkları da dahil etmek faydalıdır. Beslenme kolesterol seviyelerini düşürmeyi amaçlamalıdır, böylece atardamarlarda plak oluşumunun azaltılması sağlanabilir. Kolesterol seviyelerinde minimum azalma bile angina krizi sıklığını ve kalp krizi riskini azaltabilir.

Sağlıklı beslenme yöntemleri için bir beslenme uzmanıyla çalışmak, tuz oranı yüksek gıdalardan uzak durmak ve lezzetli sağlıklı yemekler hazırlamayı öğrenmek gerçek bir yaşam tarzı değişikliği yapmaya yardımcı olabilir. Belirli besin takviyeleri, örneğin B6, B12, folik asit ve omega-3 yağ asitleri, doktorunuz veya beslenme uzmanınız tarafından sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak tavsiye edilebilir ve bu, anginanın kontrol altına alınmasının bir yoludur.

Egzersiz

Egzersiz

Egzersiz, anginanın kontrolü için son derecede değerli bir başka bileşendir. Egzersize kendi başınıza başlamamanız, öncesinde bir doktorun tavsiye ve talimatlarını almanız çok önemlidir. Doktor hedef kalp hızı, günlük egzersiz süresini hesaplamanızda yardımcı olabilir ve belirli egzersiz biçimleriyle çatışabilecek başka bir rahatsızlığınızın olması halinde size tavsiyelerde bulunabilir.

Kilo vermek

Kilo vermek

Aşırı kiloluysanız doktorlar fazla kiloları vermeniz için hem diyet hem egzersiz planları tavsiye edebilir. Doktor size özellikli bir tavsiyede bulunmazsa bir beslenme uzmanına başvurabilirsiniz. Bazen zaman baskısı altındaki bir doktor size yalnız kilo vermeniz gerektiğini söyler ama bunu nasıl yapacağınızı anlatmaz. Stentler üzerine bir çalışmadaki bulgular anginayı kontrol altında tutmaya çalışan veya kalp hastalığı olan insanlar için bütünsel ve destekleyici bir ekibe ihtiyaç duyulduğuna işaret eder.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmak

Sigara içiyorsanız ve devam etmeyi düşünüyorsanız anginayı kontrol etme şansınız pek yok. Hastaların bu alanda da desteğe ihtiyaçları vardır ve ilaçlar, nikotin bantları veya sakızı gibi çeşitli sigarayı bırakmaya yardımcı olanaklardan yararlanabilirler. Birçok il ve ilçede sigarayı bırakma toplantıları yapılır. Bunlar sigarasız bir yolda size yardımcı olabilir.

Stres

Stres

Stresi azaltma yollarını çoğu doktor önerir. Bunlar daha az stresli işe girmekten meditasyon öğrenmeye, yoga yapmaktan bir danışmanla görüşmeye kadar çeşitlilik gösterir. Stresi çok yüksek olan veya genel anksiyete bozuklukları bulunan hastalar stresle daha iyi başa çıkabilmek için ilaca ve terapiye ihtiyaç duyabilirler.

Anginanın kontrol edilmesini öğrenmek yaşam tarzını değiştirmek anlamına gelir ve ilaveten diğer kalp hastalığı biçimlerinin kontrol edilebilmesi için kardiyak ilaçları gerekebilir. Bir şeyleri yapış tarzını değiştirmek zor olabilir ve hastaların iyi bir sağlık ekibinin desteğine ihtiyaçları vardır. Ama bu değişiklikler bir kez yapıldığında başka kalp hastalığı riskinizi azaltır, anginayı kontrol altına alabilir ve kendinizi çok daha sağlıklı hissetmeye başlayabilirsiniz!

Doç. Dr. Sadettin KARACAGİL

sol ayağımdan diz kapagı altından varis ameliyat oldum sag bacakta yine diz kapagı altında var ve bu bölgede köpük tedavisi olmuştum ameliyat olmadan... devamı