Kırmızı Kan Hücresi

Anemi kanınızın kırmızı kan hücresi sayısının normalden az olduğu bir durumdur. Bu durum kırmızı kan hücreleriniz yeterli hemoglobin içermediğinde de gerçekleşebilir. Yeterince kırmızı kan hücresi veya hemoglobin olmadan kan vücuda yeterli oksijeni taşımaz.

Oksijen Yokluğu

Oksijen yokluğu anemili insanların yorgun ve güçsüz hissetmelerine sebep olur. Aşırı veya uzun süreli anemi ile kandaki oksijen yokluğu kalbe, beyne ve vücuttaki diğer organlara zarar verebilir. Çok şiddetli anemi ölüme bile sebep olabilir.

Sebepleri

Aneminin üç ana sebebi vardır: Kan kaybı, kırmızı kan hücresi üretiminin olmaması veya kırmızı kan hücrelerinin yüksek oranlarda yıkımı. Bu sebepler bir dizi hastalık, durum veya diğer faktöre bağlı olabilir.

Riskleri

Anemi sık karşılaşılan bir durumdur. Tüm yaş gruplarında ve tüm ırk ve etnik gruplarda görülür. Kadınlar ve kronik hastalıkları olan insanların anemi riski yüksektir.

Belirtileri

Aneminin en sık görülen semptomu bitkinliktir (yorgun veya güçsüz hissetmek). Diğer işaret ve semptomların arasında nefes darlığı, sersemlik, baş ağrısı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, solgun cilt ve göğüs ağrısı bulunur. Hafif ve orta dereceli anemi hafif semptomlara sebep olabildiği gibi hiçbir semptoma sebep olmayabilir.

Tedavisi

Aneminin tedavisi durumun tipine, sebebine ve şiddetine bağlıdır. Tedaviler arasında beslenme biçiminde değişiklikler veya takviyeler, ilaçlar veya muameleler vardır.

Beslenmesi

Beslenmenizde değişiklikler yaparak, takviyeler alarak veya altta yatan durumu tedavi ederek bazı anemi tiplerinin epizodlarının tekrarlanmasını engelleyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anemiyi çoğunlukla tedavi ve kontrol edebilirsiniz. Bu duruma dair işaret ve semptomlarınız varsa derhal teşhis ve tedavi yollarına başvurun. Doğru tedavi ile aneminin çoğu tipi hafif ve kısa sürelidir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Iyi günler size bir konu Hakkında danışmak istiyorum.Geçen sene 12.aylarda annemin gözüne sert bir cisimle darbe almasından dolayı (ismini telaffuz ed... devamı