Ana kucaklarının birçok çeşidi vardır. Bunlardan bir kısmı gayet konforludur. Tam yatma özellikleri vardır ve bir beşiğin özelliklerini taşırlar. Otomatik ayarlanabilme özelliğinden ötürü ebeveynler bebeklerin yatma açılarını gereğince ayarlayabilirler. Böylece bebeklerin kusma sonrası boğulma gibi etkilerden koruyabilirler. Rahatça taşınabilmesi açısından tentelerin hafif olması tercih edilmelidir. Ayrıca bu tip ürünlerin bir kısmı otomobile de bağlanabilmektedir.

Bu ürünleri tercih edenler, araç için ayrıca ürün alma ihtiyacını duymayacaklardır. Ayrıca bir de oto koltuğu ana kucağı denilen gruplar vardır. Bu koltuklarda alt oval kısım her zaman sallanır ve annenin bebeği beslemesi, avutması, oynatması açısından avantaj sağlar. Kulp kısımlarının kauçuk ya da süngerli dolgu malzemeleriyle yapılmış olması, taşıma kolaylığı sağlayacaktır.

Ekstra boyun yastıkları ve petler vardır. Bunlar özellikle bebeklerin ilk aylarında daha rahat yatmalarını ve boyun kısımlarının sabit kalmasını sağlarlar. Terletmemek açısından ise pamuklu kumaşlardan yapılmış olmaları önemlidir. Yine emniyet kemerleri 3 ve 5 nokta olarak değişmektedir. Ana kucağı eğer otomobillerde kullanılacaksa, farklı dolgu malzemeleri de gerektirir. Alınmadan önce bunların kontrol edilmesinde yarar vardır.

Dr. Emel GÖKMEN

hocam merhabalar yakın zaman önce çevremdeki kişiler bana güçlü bir hafızan olduğunu söylemişlerdi ama hiç merak etmedim neden diye bir gece istemsiz ... devamı