Nedir

Akupunktur

Akupunktur vücudunuzdaki uygun noktalara çok ince iğnelerin batırılmasıyla yapılır. Akupunktur tedavisi ilk olarak, binlerce yıl önce Çin’de başlamış, ancak uygulama son otuz yılda Batı ülkelerinde de yaygınlaşmıştır.

Geleneksel Çin tıbbı, akupunkturu, enerji akışının ya da vücudunuzdaki bazı hatlardan (meridyenlerden) aktığına inanılan yaşam gücünün –(qi ya da chi -chee- olarak bilinir) dengelenmesi tekniği olarak açıklar.  Akupunktur uzmanları, meridyenler üzerindeki belirli noktalara iğne batırılması ile enerji akışınızın yeniden dengeleneceğine inanırlar.                             

Farklı olarak batılı uzmanlar, akupunktur noktalarını sinirleri, kasları ve bağ dokuları uyarıcı bölgeler olarak değerlendirmektedir. Bu uyarım, vücudunuzun doğal ağrı kesicilerinin etkinliğini arttırır ve kan akışını yükseltir.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Aşağıdaki gibi çeşitli hastalıkların ya da sağlık sorunlarının belirtilerinin azaltılması için akupunkturu denenebilir:

 • Kemoterapiden kaynaklanan bulantı ve kusma
 • Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması)
 • Baş ağrsı
 • Doğum sancısı
 • Bel ağrısı
 • Adet krampları
 • Migren
 • Osteoartrit
 • Dental ameliyat sonrası ağrı
 • Tenisçi dirseği hastalığı

Akupunkturun hissettiğiniz ağrıya nasıl ya da neden etki ettiği, bilim adamları tarafından henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bazı çalışmalar, kontrol grubuna uygulanan sahte tedaviye kıyasla akupunktur tedavisindeki etkinin çok az olduğunu ya da hiç olmadığını bulmuştur.  Sonuçların kesin olmaması kısmen, akupunktura benzer gerçekçi ancak pasif bir yöntem bulmanın zorluğu ile açıklanabilir.

Riskler

Riskler

Akupunktur yetkili ve sertifikalı bir akupunktur pratisyeni tarafından uygulandığında oldukça düşük risk taşır. Olası yan etkileri ve komplikasyonları şunlardır:

 • İğne yerlerinde ağrı, kanama ya da berelenme
 • İğneler çok derine batırıldığında özellikle akciğerlerde gelişebilecek iç organ yaralanmaları
 • Tekrar kullanılan iğnelerden hepatit gibi enfeksiyonlu hastalıkların bulaşması

Herkes akupunktur ya da akupunkturun bazı türleri için uygun bir aday olmayabilir. Komplikasyon gelişme riskini arttırabilecek sağlık sorunları şunlardır:

 • Kanama bozuklukları. Bir kanama bozukluğunuz varsa ya da warfarin gibi kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, iğneler sebebiyle kanama ya da berelenme oluşma ihtimali artar.  
 • Kalp pilinizin olması. Bazı akupunktur türlerinde iğnelere hafif elektriksel titreşimler verilebilir, bu durum kalp pilinin çalışmasını engelleyebilir.
 • Hamile olmak. Bazı akupunktur türlerinin doğumu uyardığı bilinmektedir, bu yüzden akupunktur erken doğuma neden olabilir.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Akupunktur tedavisinden önce özel bir hazırlık gerekmemektedir.

Uzman seçimi

Eğer akupunktur yaptırmayı düşünüyorsanız, bir doktor seçerken yapacaklarınızın aynısını akapunktur uzmanı seçerken de yapmalısınız:

 • Güvendiğiniz insanlardan tavsiye isteyin.
 • Uzmanın eğitimini ve belgelerini kontrol edin. Akupunktur tedavisini uygulayacak hekimin ve sağlık kuruluşunun, “Akupunktur Tedavisi Uygulanan Özel Sağlık Kuruluşları ile Bu Tedavinin Uygulanması Hakkında Yönetmelik” şartlarını yerine getirmesi sonucunda, TC Sağlık Bakanlığınca düzenlenen ve onaylanan "Akupunktur Tedavisi Uygulama Sertifikası"nın olduğundan emin olun.
 • Uzmanla görüşün. Tedavinin kapsamını, hastalığınıza nasıl faydalı olabileceğini ve tedavi maliyetinin ne olacağını uzmanınıza sorun.
 • Türkiye’de akupunktur tedavisi bedelinin genel sağlık sigortasınca finanse edilmediğini unutmayın.

Doktorunuza akupunktur tedavisi yaptırmayı düşündüğünüzü söylemekten çekinmeyin. Size mevcut sağlık sorununuz için akupunktur tedavisinin başarı oranını söyleyebilir ya da denemeniz için bir akupunktur uzmanı önerebilir.

Tedaviye başlamadan önce akupunktur pratisyeninizin tek kullanımlık, sterilize biçimde paketlenmiş olan iğneleri kullandığından emin olun.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?

Her akupunktur uzmanının çoğunlukla belli bir tarzı vardır. Genellikle Doğu’nun bakış açıları ile Batı tıp yaklaşımlarını harmanlarlar.

Size en faydalı olacak akupunktur tedavisinin türüne karar verebilmek için akupunktur uzmanı size belirtileriniz, davranışlarınız ve hayat tarzınız hakkında sorular sorabilir. Ayrıca muhtemelen sizi aşağıdaki bakımlardan muayene edebilir.

 • Vücudunuzda ağrılı olan bölümlerin muayenesi
 • Dilin şekil, tabaka ve rengi bakımından muayenesi
 • Yüzünüz renginin değerlendirilmesi
 • Bilekteki nabzınızın şiddetinin, ritminin ve niteliğinin değerlendirilmesi   

Başlangıç değerlendirmesi muhtemelen 60 dakikayı bulabilir. Takip eden görüşmeler ise yarım saat sürebilir. Tek bir şikayet için genel tedavi planı genellikle 6 ila 12 seans olur ve süreç, birkaç aydan uzun sürebilir. Bir yılda birkaç bakım oturumu da önerilebilir.

Akupunktur esnasında

Vücudun tüm bölgelerinde akupunktur noktaları vardır. Bazen uygun nokta, ağrınızın olduğu bölgeden uzak olabilir. Akupunktur uzmanı, planlanan tedavinin genel anlamda nereye uygulanacağını ve bazı kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekip gerekmeyeceğini söyleyecektir. Mümkün olursa mahrem bölgeleriniz bir önlük ya da havlu ile kapatılabilir. Muayene yatağına uzanmanızın ardından tedavi başlar.

 • İğne girişi. Akupunktur iğneleri çok incedir, bu nedenle iğnenin batırılması çok az rahatsızlık verecektir. Genellikle bir tedavide 5 ila 20 iğne kullanılır. İğneler doğru noktalara ulaştığında derinde bir sızı hissedebilirsiniz.
 • İğnenin hareket ettirilmesi. Akupunktur uzmanı iğneleri batırdıktan sonra yavaşça hareket ettirebilir ya da çevirebilir. Başka bir seçenek de iğnelere ısı ya da hafif elektrik titreşimi verilmesidir.
 • İğnenin çıkarılması. Çoğu durumda siz gevşemiş bir şekilde uzanmışken iğneler 15 ila 30 dakika vücudunuzda kalır. İğneler çıkarılırken genellikle hiçbir his ya da rahatsızlık duymazsınız. Akupunktur uzmanı iğneleri çıkardıktan sonra atmalıdır. Çünkü iğnelerin yeniden kullanılması enfeksiyon bulaşmasına neden olabilir.

Akupunkturun ardından

Akupunktur tedavisinin ardından bazı kişiler kendilerini rahatlamış hissederken bazıları enerjik hissedebilir. Ancak herkes akupunktura yanıt vermez. Eğer birkaç hafta içinde belirtileriniz iyileşme göstermemişse, akupunktur sizin için uygun tedavi olmayabilir.

Sonuçlar

Sonuçlar

Akupunkturun etkilerini ölçmek bazen zor olabilir. Ancak çoğu kişi, akupunkturun çeşitli ağrılı sağlık sorunlarını kontrol etmede faydalı olduğuna inanmaktadır.

Bazı çalışmalar, sahte akupunkturun da neredeyse gerçek akupunktur kadar işe yaradığını göstermiştir. Bunun yanı sıra tedavinin, işe yarayacağına inanan kişilerde daha faydalı olduğuna dair kanıtlar vardır.

Akupunkturun yan etkileri az olduğu için, ağrınızı geleneksel yöntemlerle kontrol altına almakta zorlanıyorsanız akupunkturu deneyebilirsiniz.  

Doç. Dr. İsmail ŞİMŞEK

Merhaba 37 yasinda bir bayanim son 4 yıldır eklem ve kas agrilarim var ve gittikce ilerliyor. Bircok yerimde kireclenme ve fibromiyalji var Agrilardan... devamı