Akne, siyah noktalar, beyaz noktalar, püstüller ve nodüllerle tanımlanan yaygın bir yangısal cilt bozukluğudur. Aknenin tam sebebi hala bilinmiyor. Topikal tedaviler akneyi kalıcı şekilde yok etmede nadiren yeterlidir ve besleyici tam gıdalara dayanan beslenme aknenin tedavisinde önemli rol oynayabilir.

Azaltılacak ve Elenecek Yiyecekler

Kanada Doğal Beslenme Okulu CSNN’ye göre doymuş yağların tüketilmesi vücutta yangılanmayı teşvik edebilir. Okul böyle yağlardan zengin yiyeceklerin alımının azaltılmasını tavsiye ediyor. Hayvan eti, tereyağı, yağlı süt ürünleri, kızarmış yiyecekler, yağlı yiyecekler ve besin değeri olmayan abur cuburlar doymuş yağlar açısından zenginler; CSNN ilk üçünü azaltmayı ve son üç besin maddesinden de tamamen kaçınmayı tavsiye ediyor. Kafeinden, çikolatadan, acı ve baharatlı yiyeceklerden, margarin, hidrojenize bitki yağları, trans yağlar ve alkolden de kaçınmanızı da ekliyor.

Şekerden ve Rafine Karbonhidratlardan Uzak Durun

Bazı dermatologlar akneyi, şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi ve aknenin alevlenmesi arasında buldukları bağlantı dolayısıyla “cilt diyabeti” olarak adlandırmaya başladılar. Şekerin her türlü biçimi bağışıklık sistemini bozuyor ve vücutta kandida olarak bilinen sağlıksız bir mayanın gelişimini ilerletiyor; her ikisi de akneye katkıda bulunuyor. Hal böyleyken esmer şeker, beyaz şeker, bal, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve akçaağaç şurubu dahil bütün şekerlerin elenmesi gerekiyor. CSNN beyaz ekmek, kruvasanlar ve beyaz pirinç gibi rafine karbonhidratlardan kaçınılmasını tavsiye ediyor çünkü bu yiyecekler vücutta basit yağlara parçalanıyor.

Tam Tahıllı Gıdalarla Beslenin

CSNN su ve lif açısından zengin, taze meyve ve sebzelere, tam tahıllara ve baklagillere vurgu yapan tam tahıllı gıda beslenmesini tavsiye ediyor. Düzenli boşaltımı teşvik ederek kolonu temiz tutmaya ve dolaşımdaki toksinleri emip güvenle atmaya yardım ettiği için lif önemli.

A Vitamini ve Beta Karoten Açısından Zengin Yiyecekleri Dahil Edin

Beta karoten ve A vitamini iki güçlü antioksidandır ve akne gibi yangılı cilt bozukluklarının tedavisi için önemli besleyici maddelerdir, diyor CSNN. Beta karoten havuçta, sakız kabağında, balkabağında, karahindiba yaprağında, pancar yaprağında, ıspanakta, kalede, karalahanada, pazıda, kayısıda, şeftalide, kantalopta ve terede yüksek oranlarda bulunuyor. Yumurta sarısı, böbrek ve karaciğer de A vitamini açısından zengin.

Çinko Bakımında Zengin Yiyecekler Tüketin

Çinko antibakteriyel bir ajandır ve ciltte sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Sebum tıkanmış gözenekler ve akneden sorumlu yağlı maddedir. Kabuklu deniz hayvanları, soya fasulyesi, ayçiçeği tohumu ve taze fındık gibi çinko açısından zengin yiyecekler yenmesini tavsiye ediliyor.

Op. Dr. Salih AYDIN

Merhbalar hocam ben kadir yavuz 22 yaşındayım 2000 yılında trafik kazası geçirdim. Açık kafa tranvası (sağ temporoparietal çökme fraktütü + akut epidu... devamı