Kemoterapi, akciğer kanserinin ilaçla tedavisidir. Burada yapılan, verilen ilacın tümör hücrelerinin çoğalmasını engellemesidir. İlaç tedavisi, tümör hücrelerinin anormal büyüme ve çoğalma davranışını engeller.
Fakat kemoterapi masum bir tedavi değildir. Çok belirgin yan etkileri vardır. Örneğin saç dökülmesi bu yan etkilerden biridir. Bazı ilaçlar böbrek yetersizliğine, bazıları kalp yetersizliğine yol açabilir. Ama belli kanser türlerinde, gerektiği koşullarda mutlaka kemoterapi kullanılmaktadır.
Kemoterapinin amaçları
Akciğer kanserinde kemoterapi iki amaçla kullanılır. Bunlardan birincisi, var olan hastalığın cerrahi tedavi için çok büyük olmasıdır. Ya da lenf bezlerine yayıldığı için ameliyat edilememesidir. Bu koşullarda önce kemoterapi uygulanıp hastalık bir miktar sınırlandırıldıktan sonra, cerrahi tedavi uygulanabilir.
Kemoterapinin ikinci kullanım amacı, cerrahi tedavi yapılamayan ya da cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalarda yaşam süresini arttırmaktır.
Yalnız pratik olarak küçük hücreli akciğer kanseri tipinde, hemen hemen tek kullanılan tedavi yöntemi kemoterapidir. Çünkü genellikle bu hastalar cerrahiye uygun olmazlar.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı