Ergenliğe giren çocuktaki ilk belirti, tüylenmedir. Bu dönemde kendisindeki ruhsal değişikliklere bağlı olarak çocuğun utanması giderek artar. Özellikle annesinin artık kendisine banyo yaptırmasına ya da kendisiyle birlikte tuvalete girmesine izin vermemeye başlayabilir. Dolayısıyla anne, çocuğun vücudundaki değişiklikleri göremeyebilir.

Bu durumda anne, çocukta utangaçlık gelişimini bir sinyal olarak algılayabilir. Bu ilk sinyaller, annenin buna göre hazırlık yapması açısından önem taşır. Çünkü henüz ergenlik belirtileri göstermeyen bir çocuğa ergenlikle ilgili bilgiler verilemez. Henüz küçüktür ve erken bilgi vermek yanlış olacaktır. Bu nedenle annenin gerek kız gerekse erkek çocuktaki ergenlikle ilgili değişiklikleri izlemesi ve ilk sinyallerle birlikte harekete geçmesi önemlidir.

Ergenlik belirtileri, erkek çocuklarda kızlara göre 1-2 sene daha geç ortaya çıkabilir. Kız ve erkek çocuklar arasındaki bu farklılığın yanı sıra, kişiye göre de farklılıklar olabilir. Yani bazı çocuklar 11 yaşında adet görürken, bazı çocuklar 13 yaşında adet görebilir. Bu genetik ve çevresel faktörlere göre değişebilen bir durumdur.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

bende düşüklük var hocam geri geliyor ilşkiye girdiğimiz zaman bana nasıl ilaç öneriyorsunuz beni arayın... devamı