Radyofrekans termokoagülasyon yöntemi denilen yöntem, yüksek frekanslı radyo dalgalarının dokuya uygulanmasıyla, noktasal yüksek ısı ortaya çıkarıp, sinir blokajı esasına dayanan bir işlemdir.

Bu yöntem artık birçok ağrının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların başlıcaları belde, boyunda, sırtta meydana gelen çeşitli rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar faset eklem denilen, belin ve boynun hareketini sağlayan eklemlerin kireçlenmesine bağlı olarak gelişen ağrılar olabilir.

Radyofrekans termokoagülasyon yöntemi, intervertebral disk denilen, omurların aralarındaki disk denilen yastıkçıkların bozulmalarından kaynaklanan ağrılarda doğrudan disk içine uygulanabilir.

Nevralji ağrılarında, örneğin trigeminal nevralji adı verilen yüz ağrılarında, yüz sinirinin radyofrekans termokoagülasyon yöntemiyle yakılması bunun örneklerinden biridir.

Daha pek çok sinir blokajı için noktasal yüksek ısı oluşturmak amacıyla radyofrekans tekniği kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Merhaba,ben 57 yaşındayım.Kalçalarımda abseli diş ağrısını anımsatan şiddetli ağrılarım oldu.Öyle ki yürüyemedim.Bursit teşhisi kondu ve PRP yöntemi u... devamı