Tai Chi bir dövüş sanatıdır. Kesinlik ve kusursuzluk amacıyla yavaş bir şekilde uygulanır. Hem ofansif hem defansif hareketler zarif ve akışkan bir şekilde yapılırlar. Tai Chi sistemi saldırıyı engellemek ve sorunu hızlıca çözmek için tasarlanmıştır. Uygun olduğu anlarda Tai Chi güç de uygular.

Güçlü enerjiler fiziksel olarak kontrol edilince zihinsel enerji de bunu takip eder. Tai Chi düşmanlık içeren bir duruma kendini hazırlamak isteyen herkes için uygundur. Bu sadece fiziksel değil sözel olarak ifade edilen düşmanlık da olabilir. Biri sözleriyle saldırdığında Tai Chi uygulamacısı pozisyonun, açı, niyet, güç gibi faktörleri hesaplayarak bu durumu ele alır.

1- Vücut Pozisyonu

Yumruklarınızı sıkmadan, parmaklarınızı bir arada tutun.

Omuzlarınızı ve kollarınızı rahat bırakın ve sallanmalarına izin verin. Gergin olursanız bunu hem siz hem karşınızdaki fark eder.

Diğer kişinin söylediklerini dinlerken derin ve yavaşça nefes alın.

2- Açılar

Ayaklarınız yere sağlam basmalı, ayak parmakları karşınızdaki kişiyi işaret etmelidir.

Kendi alanınızın farkında olun. Size yaklaşırlarsa veya siz yaklaştığınızı hissederseniz mesafenizi koruyun.

3- Niyet

Karşınızdakinin niyetini anlamaya çalışın. Düşmancaysa veya kabaysa, kıskançlık veya özgüvensizlikle tetiklenmişse nedenini bilmeniz gerekir. Bir soru sorun.

İlk söylediğiniz şey ve nasıl söylediğiniz önemlidir. Sakince konuşmalısınız bu yüzden sinirliyseniz bunu bastırın.

Önce kendinizdeki, sonra diğer kişideki gerginliği azaltmaya çalışın.

4- Güç

Saldırı: En iyi taktik karşıdakini, o anki tavrıyla ilgili bir soruyla şaşırtmaktır. Bir an için odak sizden ona kayacaktır.

Duruşunuzu koruyun. Eğilmek veya yaslanmak daha küçük görünmenize yol açar. Bu güçsüz ve hassas bir pozisyondur.

Kendinizi savunun. Özür diler veya hemfikir olursanız gücü karşınızdakine verirsiniz. Bu sebeple bunları kullanırken dikkatli olmalısınız.

5 – Taktikler

Ne söyleyeceğinizi planlayın. Karşınızdaki insanın haklı olduğuna karar verebilir ve fikrinizde değişiklik yapmaya karar verebilirsiniz. Nasıl değişiklik yapacağınızdan emin olun.

Sesinizin tonu gücünüzü ve niyetinizi belirleyecektir. Tane tane ve sakin bir tonda konuşun. Diğer kişi sesini yükseltirse siz düşürün.

Anlaşmazlığı mümkün olduğunca çabuk bir şekilde sona erdirmeyi hedefleyin. 

Uzm. Dr. Vedat ERTUNÇ

Ritim bozukluğa karşı aldığın Tensinor ilaçtan sonra nabız 46 oluyor iyi mi değilim aydınlatırmısınız... devamı