Nedir

Uçuklar

Uçuklar dudaklarda ve ağız çevresinde çıkan bir grup küçük şişliktir. Uçukların etrafındaki deri genellikle şiş ve kırmızıdır ve acır. Uçukların kabarcıkları açılabilir, içinden şeffaf bir sıvı çıkabilir ve birkaç gün sonra kabuk bağlayabilir. Genellikle birkaç gün ile 2 hafta arasında iyileşirler.

Sebepleri

Sebepler

Uçuklara herpes simpleks virüsü (HSV) virüsü neden olur. İki tür herpes simpleks virüsü vardır: HSV-1 ve HSV-2. Her iki virüs de ağız uçuklarına ve cinsel uçuklara neden olabilir.

Hermes simpleks virüsü genellikle vücuda cildin içindeki bir çatlıktan veya ağzın içinden girerler. Genellikle bir kişinin uçuğa dokunmasıyla veya kaşık çatal, jilet gibi enfekte sıvının bulaştığı eşyaları paylaşmasıyla veya virüs bulaşmış kişiyi öperek veya onun salyasına dokunarak bulaşır. Uçuğu olan anne ve babalar genellikle virüsü bu şekilde çocuklarına bulaştırırlar. Uçuklar vücudun diğer alanlarına da yayılabilir.

Belirtileri

Belirtiler

Uçukların ilk belirtisi ağız çevresinde ve dudaklarda yaralar, ateş, boğaz ağrısı ve boyunda ve vücudun diğer kısımlarında şiş bezlerdir. Küçük çocuklar bazen uçuklar görülmeden önce salya akıtırlar. Önce sivilce şeklinde çıkan uçuklar, bir süre sonra açılır ve içinden şeffaf bir sıvı akıtarak kabuk bağlar. Bundan sonra birkaç gün ile 2 hafta arasında kaybolurlar. Bazı insanlarda uçuklar çok ağrılı olabilir.

Bazı insanlarda virüs bulunmakla birlikte uçuk çıkmaz. Hiçbir belirti göstermezler.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz sizin virüsle temas edip etmediğinizi öğrenmek için sorular sorarak ve sizi muayene ederek uçuk teşhisinde bulunur. Muhtemelen herhangi bir teste girmeniz gerekmez.

Tedavisi

Tedavi

Uçuklar genelde ortaya çıktıktan birkaç gün sonra kendi başlarına iyileşirler. Fakat eğer ağrıya sebep olup sizi utandırıyorlarsa, tedavi de edilebilir. Tedavi deri merhemleri, yağlar veya bazen haplarla yapılabilir. Tedavi uçukların yalnızca bir iki gün daha önce kaybolmasını sağlar, fakat ağrıyı azaltabilir ve diğer rahatsız edici belirtileri engelleyebilir. 

Uçuklara neden olan herpes simpleks virüsü yok edilemez. Virüs size bulaştıktan sonra ömrünüz boyunca sizinle kalır. Eğer sık sık uçuk oluyorsanız, tedavi uçuklarınızın sayısını ve şiddetini azaltabilir. 

Önlem

Önlem

Herpes simpleks virüsü kapmamak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

  • Virüs bulaşmış vücut sıvılarıyla temas etmekten kaçının, örneğin uçuklu birini öpmeyin.
  • Kaşık çatalı, kupa ve bardakları, uçuklu bir insanın kullanmış olabileceği aletleri kullanmaktan kaçının.

Virüs size bulaştıktan sonra daha fazla uçuk olmanızı engelleyemezsiniz. Fakat uçukların ortaya çıkış sayısını ve virüsün yayılmasını azaltmak için yapabileceğiniz bir dizi şey vardır.

  • Uçuklarınızı harekete geçiren, stres, nezle veya grip gibi şeylerden uzak durun.
  • Yüzünüzde her zaman dudak nemlendirici veya güneş kremi kullanın. Çok fazla güneş ışığı uçukların alevlenmesine neden olabilir.
  • Havlu, ustura, diş fırçası veya diğer nesneleri, uçuklu bir insanla paylaşmaktan kaçının.
  • Uçuğunuz varsa ellerinizi mutlaka sık sık yıkayın, uçuklarınıza dokunmamaya çalışın. Bu sizin virüsü gözlerinize, cinsel bölgenize ve diğer insanlara bulaştırmanızı önler.
  • Sık sık uçuk çıkıyorsa doktorunuzla konuşun. Uçuk saldırılarını önlemek için hap kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Boğazımda ve dudak kenarlarında uçuk denilen intihap oluyor bunun sebebi ve çözüm yolu nedir .... devamı