Adet Gecikmesinin Başlıca Sebepleri

Menstrüasyon, regl ve periyod gibi çeşitli isimlerle adlandırılan adet kadınların rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılmasına denir. Ergenlik sürecinde başlayıp menopoza kadar devam eden adet kanamaları her 28 günde bir tekrar eder. Ancak bazı kadınlarda bu dönem 21-35 günü bulabilir. Düzenli adet gören kadınlarda adet gecikmesinin sebebi genelde hamilelik olarak değerlendirilir ancak adet gecikmesine neden olan başka sebepler de vardır. İşte adet tarihinizin gecikmesine neden başlıca etmenler;

Stres

Yoğun iş veya okul hayatı sizleri strese sokuyorsa adet tarihinizin gecikmesinin nedeni tam da yaşadığınız bu his olabilir. Stres altındayken GnRH adı verilen bir hormonun (cinsiyet hormonlarının salınmasını uyaran hormon) seviyesi azalır. Bu hormonun azalması yumurtlamamaya veya adet olmamaya neden olur. Bu geçici problemi ortadan kaldırmak için zihninizin stresten arındırmanız gereklidir.

Ağır Fiziksel Egzersiz

Ağır spor egzersizleri yapan kadınlarda adet gecikmeleri gözlemlenir. Bunun nedeni stres faktöründe olduğu gibi beyinde hormon salgılamayı düzenleyen hipotalamustan GnRH sekresyonu bozulmasıdır. Bu bozulma hipofiz bezini ve yumurtalıkları etkileyerek adet gecikmesine neden olur. Eğer adet tarihlerinizin düzene girmesini istiyorsanız fazla efor sarf etmenizi gerektirmeyecek egzersizleri denemelisiniz.

Hormon Bozuklukları

Hormon bozuklukları bir diğer adet gecikmesi neden olan etmendir. Yumurtalıkları uyaran hormon (FSH) , testosteron, böbrek üstü bezi hormonları, prolaktin, yumurtalık kapasitesini belirleyen hormon olarak tanımlanan antimülleryan hormonu (AMH) ölçülerek adet gecikmesine neden olan değişimler saptanabilir. Tiroid hormonunun az çalışması (hipotiroidi) ya da çok çalışması da (hipertroidi) adet düzenini olumsuz yönde etkiler.

Over Yetersizliği

Menopoz sürecinden önce erken yaşta yumurtalıklarda yumurtaların tükenmesi sonucu adet gecikmesi veya adet görememe gibi problemler ortaya çıkar.

Kilo Problemi

Fazla zayıf veya kilolu olmak adet gecikmelerini tetikleyen bir etmendir. Dengeli ve sağlıklı beslenerek eski adet döngünüze kavuşabilirsiniz.

Kullanılan İlaçlar

Yeni başladığınız ilaçlar hormon dengenizi değiştirebilir bu nedenle yan etkileri konusunda doktorunuzdan bilgi almadan ilaç kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Hamilelik

Adet gecikmesinin nedeni hamilelik olabilir. Bunu anlamak için adet tarihinizden bir hafta sonra gebelik testi, vajinal ultrasonografi veya kan testi gibi yöntemlerle tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam çocuğum olmuyo amh duşuk adet gecikmesi normalmi... devamı