Nedir

Birçok kadın regl sırasında, çeşitli zamanlarda ağrılı kramplar yaşar. Neyse ki, krampları genellikle reçetesiz ilaçlar ve evde tedaviyle geçirebilirsiniz.

Menstrual Kramp Nedir?

Menstrual kramplar genellikle, regl başlangıcından hemen önce ya da regl başlarken görülür. Alt karında, hafiften şiddetliye kadar değişen oranlarda ağrıya neden olabilirler. Bazı kadınlarda aynı zamanda baş ağrısı, ishal veya kabızlık, bulantı, baş dönmesi veya bayılma görülebilir.

Regl Olduğumda Neden Kramplarla Karşılaşıyorum?

Menstrual döngünüz sırasında, rahim duvarınız prostaglandin adlı bir hormon üretir. Bu hormon, rahmin kramplara yol açabilecek şekilde kasılmasına veya daralmasına neden olur. Şiddetli kramplarla karşılaşan kadınlarda bu hormon normalden yüksek seviyelerde bulunabilir ya da söz konusu kadınlar bu hormona karşı daha hassas olabilirler.

Birçok kadın, çeşitli zamanlarda ağrılı menstrual kramplarla karşılaşır. Kramplar gençlik yıllarında ve 20’li yaşların başında daha yaygındır. Bu kramplar genellikle hormon seviyeleri normalleşince ortadan kalkar. Ama 30’lu yaşlarının başındaki bazı kadınlarda regl esnasında kramplar devam eder.

Menstrual kramplara bazen, endometriyoz veya uterus fibroidleri gibi reglle ilgisiz bir sağlık sorunu yol açar. Bu tür krampların tedavi edilmesi için, bunlara yol açan sağlık sorununun tedavi edilmesi gerekir.

Tedavisi

Menstrual Kramp Ağrılarını Nasıl Geçirebilirim?

Kramplarınızı hafifletmek üzere tek ihtiyacınız olan şey, genellikle reçetesiz ağrı kesiciler ve evde tedavidir.

 • İlaç kullanın. Ağrıyı azaltmak üzere iltihap önleyici ilaçları deneyin. İbuprofen ve naproksen aspirinden daha çok işe yarayabilir.
 • Ağrının önüne geçin. Ağrı kesiciler, ağrı kötüleşmeden kullanılırlarsa daha çok işe yararlar.
  • Kramp hissetmeye başlar başlamaz veya regl başlamadan önceki gün, önerilen dozda ağrı kesici almaya başlayın.
  • Kramplarınız olduğu sürece ilacı almaya devam edin.
 • İltihap önleyici ilaçlar işe yaramazsa asetaminofen kullanmayı deneyin.
 • Etiket üzerindeki bütün talimatları okuyun ve bunlara uyun.

Eğer 20 yaşından gençseniz aspirin almayın. Aspirinin, ciddi bir hastalık olan Reye sendromuyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.

Evde Tedavi

 • Karnınıza bir ısıtma yastığı (düşük sıcaklıkta) veya sıcak su torbası koyun veya ılık bir banyo yapın. Sıcaklık kan akışını kolaylaştırır ve ağrıyı azaltabilir.
 • Uzanarak dizlerinizin altına bir yastık koymanız ya da yan yatarak dizlerinizi göğsünüze çekmeniz, sırtınızdaki basıncı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Vajinal ağrınız da varsa, tampon yerine ped kullanmanız işe yarayabilir.
 • Düzenli egzersiz yapmanız, kan akışına yardımcı olarak krampları azaltabilir.

Ağrılarınızı ilaç ve evde tedaviyle kontrol altına almaya çalışmanıza rağmen iyi hissetmiyorsanız doktorunuza danışın. Kramplarınız reglle ilgili olmayan bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa başka bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam, 6 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum.Sol gözüm 7.50 Hipermetrop 2.25 astigmat (toplam 9.75) , sağ gözüm ise 7.75 hipermetrop 2.25 astig... devamı