Bebek: Bebeğinizin tepeden kalçaya uzunluğu 25cm veya tepeden ayağa toplam uzunluğu 40 cm’dir, yaklaşık 1,10 kg ağırlığındadır. Beyin dalgaları, bebeğinizin rüya gördüğü anlamına gelen hızlı göz hareketleri (REM) uykusunu gösterir. Göz kapakları açılır. Akciğer dalları gelişmektedir, yani artık erken doğum halinde bebeğinizin hayatta kalma şansı vardır.

Anne adayı: Rahminiz göbeğinizin üzerinde epey yükselmiştir. Bebeğiniz büyüdükçe ve güçlendikçe bu ay bacak krampları, ayak bilekleri ile ayaklarda şişme, uyku sorunları, nefes darlığı, alt karın ağrısı, hantallık ve seyrek Braxton Hicks kasılmaları (doğum için prova gibi, rahminizin sertleşmesi ve gevşemesi) yaşıyor olabilirsiniz. Rahminiz mesanenize baskı yapmaya devam ettiğinden, yine daha sık idrara çıkmaya başlamış olabilirsiniz

Haftanın tüyosu: Eşiniz doğumhanede sizinle olmayı planlasa bile bir doğum koçu (doula) – doğum esnasında anne ve eşine tıbbi yardım dışında destek olan kişi – tutmayı düşünebilirsiniz. Araştırmalar bu uzmanların kadının doğumunu kısalttıklarını ve ağrı kesici, forseps doğum ya da sezaryen doğum ihtiyacını azalttığını göstermiştir.

İLGİLİ MAKALE

Yirmi dördüncü Hafta

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam siteye giremiyorum tahlil sonuçlarım (ast 28) (alt 47)( ggt 42)( fsh 4.06)(( testost13.29)... devamı